Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Alibaba Trendyol’u satın alıyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda Dünya’nın ‘e-ticaret devi’ olarak tanımlanan ve önde gelen Çin’li online e-ticaret şirketi Alibaba,Türkiye’nin ilk göz ağrılarından Trendyol’a yatırım yapma kararı almıştı.

Alibaba,Trendyol’un yeni stratejik partneri oluyor ve mevcut finansal yatırımcıların hisselerini alıyordu.Bu yatırım,Alibaba’nın globalleşme ve e-ticaretteki kararlılığını göstermesi konusunda Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük internet yatırımı olması açısından çok büyük bir önem arz ediyordu.

Geçtiğimiz haftalarda kulislerde konuşulan en büyük konulardan birisiydi Alibaba’nın,Türkiye’de önde gelen bir şirketi satın alacağı ve Türkiye pazarında önemli rol-model olacağıydı.

Trendyol’a yaptığı yaptığı yatırımlar ise bu iddayı daha da güçlendirdi ve bugün sabah saatlerinde gelen bir habere göre Alibaba,Trenyol’u satın aldığını duyurdu.

Ülkemiz de rekabet mezvuatına göre ise,bu tür büyük satın alma veya birleşme işlemlerinin mutlaka Rekabet Kurumu’nun (RK) onayından geçmesi gerekiyor.

Rekabet Kurumu,bu satın alma işlemine ilişkin onayı dün sitesinden yayımladı.

Yapılan açıklama şu şekilde gerçekleşti :

DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Alibaba’nın Trendyol’u satın almasına ilişkin değeri şu an için gizliliğini koruyor.Yakın kaynaklara göre ise,Türkiye’nin 1 milyar doları aşan bir startup satın alınması olacağı da iddia ediliyor.

Alibaba’nın yaptığı bu dev stratejik hamleyle birlikte,Türkiye’de e-ticaret de dengelerini alt-üst ediceği de aşikar…Şirketlerin yapacağı yeni hamleler ve anlaşmalarla dengeler nasıl değişecek önümüzdeki zamanlarda görebileceğimizi düşünüyorum….

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın