Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Apple car geliyor. 2017 yılının Nisan ayında sürücüsüz otomobil projesinin testlerine başlayan Apple, 2018 yılının Mayıs ayında ise sürücüsüz otomobil teknolojileri için Volkswagen ile iş birliğine gittiğini duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde, şirketin uzun zamandır gizlenen sürücüsüz otomobil projesi ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın sürücüsüz otomobil projesinde görev alan eski bir çalışanı, şirketin sırlarını Alibaba tarafından desteklenen Çin merkezli bir otomotiv girişimine satmaya çalışırken son anda yakalandı.

Sızdırılan bilgilerin, günümüz teknoloji dünyasında en önemli konulardan biri olan sürücüsüz otomobil teknolojileri ile ilgili olması oldukça önemli.

Apple sürücüsüz otomobiller için donanım üretiyor

Daha önce çıkan haberlerde Apple’ın sürücüsüz otomobil teknolojilerine yönelik sadece yazılım üretebileceği
konuşuluyordu.

Fakat sızdırılan belgeler sayesinde Apple’ın çipler de dahil olmak üzere sürücüsüz otomobillere yönelikbirçok donanım ürünü ürettiği ortaya çıktı.

Sürücüsüz otomobil projesi üzerinde 5 bin kişi çalışıyor

Teknoloji dünyasının büyük şirketlerinden biri olan Apple Car, hali hazırda 135 bini aşkın çalışana sahip. Ortaya çıkan belgelerde ise Apple’ın gizli sürücüsüz otomobil projesi olan Project Titan için 5 bin çalışanın görevlendirildiği belirtiliyor. Bu da bize Apple’ın sürücüsüz otomobillere ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Apple Car’da bilmediğimiz özellikler geliyor.

Apple Car belgelere erişimi olan çalışanları takip ediyor

Apple, gizli bir proje olduğu için Titan’ın gizli bilgilerine erişim hakkı olan çalışanlarını sisteme girişlerini ve sistemde hangi dosyalara eriştiklerini takip ediyor. Sırları satarken yakalanan eski çalışan Zhang, Apple’ın paylaştığı bilgilere göre toplamda 581 kere dosyalara ulaştı.

Prototip üretildi

Zhang sayesinde ortaya çıkan bilgilere göre Apple, sürücüsüz otomobil projesinde prototip üretme aşamasına
da geldi. Sızan bilgilere göre Apple, güç ve batarya sistemi gerektiren prototip üretiyor.

Yorumunuzu yazın