Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Aylar öncesinde hatta,bir yıldan fazla süre önce Türkiye’de erişimi engellenen ve faaliyetleri durdurulan global rezervasyon sitesi Booking.com’un çok yakın bir zaman içerisinde erişime açılacağı açıklandı.

Hemen hemen herkesin seyahatlerinde sıkça kullandığı ve tatil planları yaptığımız sırada Google ve girdiğimiz sitelerde sıkça reklamları karşımıza çıkan,kullanıcı deneyimini baz alıp puan ve fiyatlara göre sıralama yapan global-online rezervasyon sitesi Booking.com hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Türkiye üzerinden erişime kapatılmıştı.

Bir çok kullanıcıdan tepki toplamıştı,fakat geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya,yasal düzenlemerin yapıldıktan sonra Booking.com ve benzeri online-rezervasyon sitelerinin yakın zaman içerisinde yeniden açılacağını ve Türkiye’de faaliyet gösterebileceklerini duyurdu.

Yeni Statü üzerinde çalışılıyor

Geçtiğimiz günlerde CNN TÜRK’te katıldığı bir programda açıklama yapan Bağlıkaya, 1 yılı aşın süredir kapalı olan Booking.com’un gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasından itibaren yeniden online erişilebilir olacağını ifade etti.

Bağlıkaya sözlerine şu cümlerle devam etti :

“Merkezleri Türkiye dışında olup, tüketiciyle turizmciyi bir araya getirerek para kazandıran Booking.com benzeri siteler için ‘kurumsal üyelik’ statüsü üzerinde çalışıyoruz. Bu statüyü hayata geçirince Bookinge benzeri hizmetler ülkemizde yeniden hizmete açılabilecekler. Bu konuda geçtiğimiz günlerde görüştüğümüz Bookingcomyetkililerine teklifte bulunduk” dedi

Hali hazırda yabancı ve yerli turistlerin en çok başvurdukları ve dolayısıyla da seyahat ve tatillerini planladıkları online-global rezervasyon platformu Bookingde geçtiğimiz yılın Mart ayında TÜRSAB tarafından açılan dava ile haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle Türkiye’den erişime kapatılmıştı,fakat hatırlayacağınız üzere Türkiye’de rezervasyon yapılamazken,yurtdışı rezervasyonlarda ise site hali hazırda kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor.

Çıkarılan erişime kapatılma kararı sonrasında,Türkiye reklamlarını hızlandıran online rezervasyon sitesi halen Türkiyeden yurtdışına gidenlere hizmet veriyor.Yapılan açıklamaların sonucunda sitenin ne zaman açılacağı konusunda hali hazırda kesin bir bilgi yer almıyor.

Hacmi her yıl git gide artan Turizm sektöründe ve Türkiye’nin turizm coğrafyasında önemli bir nokta yer alması sebebiyle Booking.com’un resmi statüye girmesi beklenen haberler arasındaydı.

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın