Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Son zamanların vazgeçilmezi olan ”en iyisosyal medya platformu hangisi? Sosyal medya deyince aklımıza öncelikle Facebook geliyor. Acaba en iyi sosyal medya deyince de Facebook aklımıza gelmeli mi? Yaşadıklarımızı güzel, kötü ayrım yapmadan paylaştığımız sosyal medyayı bir sıralama gereği duyduk.

Sosyal ağları kıyaslarken önce bir ölçüt belirlememiz gerekmekte. Daha doğrusu neye göre kıyasladığımızı bilmezsek hangisinin daha iyi olduğuna karar veremeyiz.

Sosyal medya günümüzün 8 saatini uykuya ayırdığımızı düşünecek olursak, 10 saatini iş yerimizde geçirdiğimizi sayalım geriye kalan 6 saatin tabi ki de tamamını sosyal medya geçirmiyoruz en azından 3 saatini geçirdiğimizi düşünelim ki bundan daha fazla zaman geçirenlerin de olduğunu biliyoruz.

En iyi sosyal medya’yı bulmak için basit bir matematik işlemiyle doğrulayalım.

24 saatin 8 saatini uyuyarak geçirdiğimiz bir günde bize aktif olarak kullanabileceğimiz 16 saat kalmakta. Bundan dolayı hesaplamalarımızı 16 saat üzerinden yapmaya devam edeceğim. Yukarıda sosyal medyayı 3 saat kullandığımızı düşündük. 3/16 yani %20 civar bir sonuç elde etmekteyiz.

Yukarıdaki matematik işlemlerini yapmaktan bende hoşlanmıyorum ama sosyal medyayı kullanma oranımız %10 ve altı olsaydı (yani 30 dakika) onu değerlendirmeye alınmayacak bir zaman dilimi olduğu için değerlendirmeye almayacaktık.

Hayatımızda iletişim olarak direkt aramak yerine sosyal medyadan birbirimize ulaşabiliyoruz. Bu özellikten dolayı da sosyal medyayı kullanma saatimiz buna bağlı olarak ta kullanma yüzdemiz artmakta.

Yaş ortalamamız düştükçe sosyal medyayı kullanma oranımızın arttığını görüyoruz. Örneğin mahallenin Ayşe Teyzesi 1 saat kullanırken (ki o bile zor) Okulun Fame Çocuğu Berk 6 saate kadar ulaşan süreyle sosyal medyayı kullanabiliyor.

Şimdi dünya’da ve Türkiye’deki sosyal medya tercihlerine bir göz atalım

Dünya’da  en çok tercih edilen sosyal medya platformu hangisi?

Shiftdelete‘de okuduklarıma göre dünya genelinde %75 gibi bir oranla Facebook listenin başında geliyor. İkinci ise ülkemizde çoğu kişinin daha adını bile duymadığı fotoğraf paylaşma silsilesi platformu olan Pinterest geliyor. Pintereset ise sosyal medya kullanıcılarının %10’u oluşturuyor.

Ülkemiz de çok fazla kullanılan Twitter ise sadece %5 gibi oranda kaldı. Peki ya Instagram? Evet bende bunu okuduğumda inanamadım ama Instagram ise sadece %1,45 gibi bir oranda kullanılıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağ hangisi?

Türkiye‘deki sıralama dünya geneliyle çok farklı bir durumda. Dünya genelindeki birinci sırada Facebook, ülkemizde de birinci sırada. Facebook ülkemizde %37 oranında tercih ediliyor. İkinci olarak %33 ile Instagram geliyor. Son zamanlarda büyük artış göstererek Twitter‘ın üstüne %12‘lik oranla YouTube çıktı. Dördüncü olarak ise Twitter gelmekte.

Sizce kullanım oranı arttıkça mı yoksa düştükçe mi en iyi sosyal medya platformu olunuyor?

İşte en çok kafa karışıklığı ise burada başlamakta. Sosyal medyalarda gün geçtikçe daha da kullanılmaya başlıyor. Bana göre en iyi sosyal medya platformunu bulmak için tek ölçüt olarak kullanım oranına bakmamalıyız. Instagram dünya genelinde çok cüzi bir oranda kullanılmakta ama.

Eğer kullanım oranı düşük bir platforma iyi dersek hiç ismini bilmediğimiz bir sürü sosyal ağ var onları en iyi kabul etmiş oluruz. Tam tersinde ise Facebook‘u en çok tercih edildiği için en iyisi seçmiş olacağız. Ama bana göre ne Facebook en iyisi ne de ismini bilmediğim bir medya.

Facebook‘u inceleyecek olursak; Facebook artık yaşlı amcalarımızın kullandığı sürekli reklamların çıktığı, primler üzerinden gelişen sosyal medya değilde sosyal reklam ağı oldu.

Twitter‘a gelelim. Twitter zor kullanımıyla ve sürekli virüslü mesajların gönderildiği medya oldu. Twitter Geliştiricileri durumu ne kadar önleme çalışmalarına başlasa da sonu gelmeyecek!

YouTube‘dan bahsedecek olursak; YouTube her dakika 100 saat üzerinde video yüklenen bir platform. YouTube‘da her gün yeni kanal açılmakla birlikte gelecekteki meslek gözüyle bakılıyor ama tek başına yeterli mi? YouTube herkes tarafından sadece para kazanmak amacıyla kullanılması ” sosyal medya ” kavramı dışarısında kalıyor. Para kazanma platformuna dönüşüyor.

Peki Instagram‘a bakalım. Instagram, bana göre şuanda en iyi sosyal medya platformu. En iyi platformu seçmemdeki etmenler; kendine has bir tasarımın olması, Yaşlı dayılarımızın olmaması daha doğrusu espri bir yana kullanım yaşı gençlere yönelik olması, basit arayüzü ve gün geçtikçe gelen güncellemelerle kullanıcı mutluluğunu sağlamakta başarılı bir platform.

Instagram‘ı seçmemdeki diğer bir özellik ise rakiplerini çok iyi analiz ederek, rakiplerinde olan özelliği kendi uygulaması içerisinde kullanması. Instagram henüz dünya üzerinde çok bilinen bir ağ değil ama yakında olacak gibi duruyor.

YouTube‘da öne çıkan ve telaffuz ettiğimiz kanal kelimesini Instagram bize IG TV ile getirdi. WhatsApp‘ta olan Sesli arama özelliği‘ni belki de bu blogu okurken öğreniyorsunuz.

Instagram hemen hemen artık yeni bir güncelleme getirerek rakip platformları zor durumda bırakıyor.

Ben tercihimi Instagram’dan yana kullandım sizce en iyi sosyal medya platformu hangisi?

 

Yorumunuzu yazın