Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Amerikan teknoloji şirketi Google,harita uygulamalarında Dünya’yı küreyi temsil ettiği şekliyle göstermeye başladı.

Google,yeni gelen güncellemesiyle beraber masaüstü uygulamasında Google’ın harita uygulaması açıkken sonuna kadar zoom out(uzaklaştırma) yapıldığında Dünya artık yüzey izdüşümü olarak değil temsil ettiği ‘küre’ şekliyle gösterilmeye başlandı.

Değişikliğin yeryüzünün daha doğru gösterilmesine olanak sağladığı ve yapılan değişikliğin geçerli olacağı belirtildi.

Google’ın yeni güncellemesiyle Dünya küre şeklinde gösterilmeye başlandı…

Google Maps’in Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı :

3 Boyutlu Küre Modu sayesinde Greenland’ın izdüşümü Afrika ile aynı boyutta olmayacak.

Google bugüne kadar harita uygulamasında Hollandalı matematikçi ve kartograf Gerardus Mercator’un adıyla anılan ‘harita izdüşüm’ yöntemini kullanıyordu.

Üç boyutlu gerçekliği iki boyuta aktarmayı sağlayan Mercator izdüşümü, her ne kadar yıllar içinde standart hale gelmiş bir yöntem olsa da temsilden kaynaklanan bazı bozulmalara yol açıyor. Örneğin bu şekilde yapılmış haritalarda Afrika kıtası, Grönland’ın 14 katı büyüklükte olduğu halde ondan küçük görünüyor.

Küre şeklindeki 3 boyutlu temsilin bu tip kusurları kısmen giderebileceği kaydedildi.

Yeni özellik şimdilik yalnızca masaüstünde kullanılabilecek. Mobil harita uygulaması yüzey izdüşümünü kullanmayı sürdürecek.

Google yaptığı bu yeni güncellemeyeyle beraber, dünyanın asıl şekline benzer olan ‘küre’ şekliyle bir gerçeği daha kabul etmiş olduğunu mu ?göreceğiz yoksa bu durum tam tersine dönecek mi ?…İlerleyen günlerde ve yapılan açıklamalarda bu durumu daha rahat anlayabileceğimizi düşünüyorum…

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın