Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Kaldırım yüksekliği bizim için neyi ifade ediyor? Kaldırımların yüksekliği medeniyetle ilgisi var mı? Medeniyet ne demek?

2 yıl önce Gaziantep’te bir taksiye binerek evime giderken taksici abimle kaldırımların yüksekliği hakkında konuşuyorduk. Bunu sizinle de paylaşmak istedim.

Kaldırımlarımızın yol seviyesinden ne kadar yüksek olursa o ülke o kadar az gelişmiş anlamına gelmekte. Taksici abimiz bana bunu söylediğinde ilk önce anlamamıştım ama sonra mantıklı düşünmeye başlayınca anladım.

Medeniyet seviyesinin en yüksek olan ülkelerde ABD, İngiltere vb yerlerde kaldırım seviyesi hemen hemen yol ile aynı seviyede. İnsanlarımızı ne kadar kaldırımdan uzaklaştırmak istiyorsak o kadar yüksekliğini artırıyoruz.

Bu durum Kasisler için de geçerli!

Ulaşmak istediğimiz yerlere arabalarımızla gitmek istememiz gayet normal. Yollarda giderken sizinde fark etmeden bu konuyu geçmenizi istemiyorum.

Yeni yapılan kasislerimiz ne kadar medeniyet olarak alçaldığımızın göstergesi durumunda. Ülkemize gelen turistler adeta şaşkına dönmüş durumda.

Şimdi o yapılan medeniyet düşmanı kasislere bakalım önce ülkemizdekine sonra yurt dışındaki kasislere.

Ülkemizde olan;

Yurt dışındaki örnek kasisleri;

Sizce her 3-4 metre aralıklarla yapılan kasisler ne kadar mantıklı? Kasislerimizin boyutu gerçekten de çok büyük değil mi? Bu soruları şoförlere sorduğumuzda korkunç cevaplar almaktayız.

Umarım yakın zamanda yapılan yanlışların farkına varırız.

Yorumunuzu yazın