Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Kartlı ödemelerde yeni rekor…

Bankalararası Kart Merkezi’ne(BKM) göre,finansal okuryazarlıktaki artış kartlı ödemelerin sağladığı avantajlar ve e-ticaret kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak kartlı ödemeler bu yılın ilk 6 ayında yüzde 20 artarak 380 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Bankalararası Kart Merkezi yani kısa adıyla BKM’ye göre bu yılın ilk 6 aylık verileri açıklandı.Verilere hızlıca göz atmak istersek,haziran ayı sonu itibariyle Türkiye’de 64,8 milyon adet kredi kartı ve 136,4 milyon adet banka kartı kullanılıyor.

Geçen yılın haziran ayı ile kıyaslama yapılmak istenirse, kredi kartı sayısında yüzde 7’lik artış vebanla kartı sayısında ise yüzde 10’luk artış görülüyor.Toplam kart sayısı ise 201 milyon adedi geçerek, geçen yılın dönemine göre yüzde 9’luk bir artışla yeni bir rekora imza atmış durumda.

Bankaların uyguladığı kampanyalar dahilinde çoğumuz banka kartı ve kredi kartı kullanabiliyoruz.Gerek reklamlarda yapılan avantajların özellikleri gerekse de birikim ve taksitlendirme gibi avantajlardan yararlanabilmek amacıyla kredi kartı ve banka kartını hayatımızın her anında,her ödeme işleminde kullanır hale geldik.Öyle gözüküyor ki, küçük bir işletmeden veya bir büfeden tutun hemen hemen her markanın, pos ile ödeme alındığı bir dönemdeyiz…Online ödemelere değinmiyorum bile…

Artık bazı taksilerde ve semt pazarlarında bile kullanabilir hale getirilen pos ile ödeme sisteminin yani kredi kartı ve banka kartı ile yaptığımız ödemelerde ATM aramaksızın ödemelerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

Yılın yarısında 380 milyar TL’lik ödeme yapıldı.

Vergiden bireysel emeklilik ödemesine, taksiden sigorta ödemelerine ve hatta bağış ödemelerine kadar hayatın her alanında kartlarla ödeme yapılabiliyor.

Bunun sonucunda para üstü derdini ortadan kaldıran, zaman kazandıran ve nakit taşımaya gerek kalmadan günlük hayatı kolaylaştıran kartlarla ödemeler daha da yaygınlaştı. Bu yılın ilk 6 ayında kartlarla toplam 380 milyar TL tutarında ödeme yapılırken, bu değer önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 büyüme olduğunu gösteriyor.

Rekor hava yollarına ait.

Kartlı ödemelerdeki artışla beraber en fazla artışın hangi sektörlerde gerçekleştiği ayrıntılı incelendiğinde, 2018 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre hava yolları yüzde 34, yemek yüzde 28, akaryakıt istasyonları yüzde 24, sağlık/sağlık ürünleri/kozmetik yüzde 24, giyim ve aksesuar yüzde 21 ile en fazla artış gösteren sektörler arasında yer aldı.

BKM verilerine göre, internetten ödeme alışkanlıklarının her geçen gün artması ve hızlı dijital dönüşümle beraber 2018 yılının ilk 6 ayında toplam 61 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme yapıldığı görülüyor.

Bu veri 2017 yılının ilk 6 ayı ile kıyaslandığında, internetten kartlı ödemelerde yüzde 37 oranında artış dikkati çekiyor. Geçen yılın aynı döneminde toplam kartlı ödemelerin yüzde 14’ünü oluşturan internetten kartlı ödemelerin bu yıl payını artırarak yüzde 16’ya çıkardığı görülüyor

Yorumunuzu yazın