Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.
Dünyaca ünlü Amerikan kahve zinciri Starbucks,mağazalarında plastik ipek kullanımını yasaklamak için harekete geçti.2020 yılına kadar pipet kullanımını tamamen kaldırmak için şirket uygulamaya Eylül ayında başlayacağını kaydetti.
İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşıyorsanız ve gün içerisinde sıkça seyahat ediyorsanız,adım başı mutlaka bir Starbucks’a rastlamışsınızdır.
Gerek cezbeden internetinden,gerekse rahat ortamlarından dolayı Starbucks çalışanlar ve öğrenciler için vazgeçilmez bir yer haline geldi.Özellikle de vize ve final zamanı mutlaka herhangi bir şubesinde çalışan öğrencileri görüyorsunuz,mesai saatleri haricinde ve özellikle de öğle yemekleri arasında zaten plaza çalışanları dolup taşırıyor Starbucks’ları…
Fakat yaz aylarında özellikle de alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan starbuckslar altın değerinde oluyor,özellikle de mağaza içerisinde bulunan soğutma sistemleri yaz aylarında favori mekanlarınızdan birisi haline gelmek zorunda kalıyor ki sözüm meclisten dışarı diyerekten güzelim sahil kenarındaki Bebek Starbucks’ı bir kategoriye bile koyamayız…Fakat yaz aylarının gelmesi ve sıcakların bastırması ile beraber ismi ve cismi değişik olan her defasında telafuz ederken kendimizi kasıp durduğumuz kahve bazlı o aromalı içecekleri tüketmek zorunda kalıyoruz.

Peki kullandığımız tek seferlik plastik pipetlerin doğaya ve kendimize olan zararın farkında mıyız ?

İşte tam bu noktada global kahve zinciri şirketlerinden Starbucks,önemli bir karara imza attı. Starbucks,2020 yılına kadar tüm mağazalarından plastik pipetleri kaldıracağını açıkladı ve bu adımla birlikte yılda 1 milyardan fazla plastik pipet kullanımının engellenebileceğini söyledi.

Başta okyanuslar olmak üzere çevre kirliliğinde en büyük payın sahibi plastiklerin yasaklanması bir süredir ülkelerin ve şirketlerin gündeminde.

Bardak tasarımı ile ilgili önemli değişiklikler!

Şirketin pipet kullanımını kaldırmak için B planı ise bardak tasarımını değiştirmek.

Dudak kısmı yukarı bakan yeni tasarımlarını da tanıtan Starbucks’ın Frappucciono ya da soğuk kahve gibi pipet kullanımının daha yaygın olduğu içecekler için ise kağıttan pipetler kullanma planı var.

Pipet kullanımının yasaklanması bu Eylül ayında Vancouver, Kanada ve Seattle’daki mağazalarda uygulamaya başlanacak.

Ayrıca şirketin CEO’su Kevin Johnson,plastik pipetlerin yasaklanmasının önemli bir dönüm noktası olarak nitelerken,sıcak içecekler için geri dönüştürülebilir bardak üretimi in şimdiden 10 milyon dolar harcadıklarını söyledi.

Buna ek olarak ise,İngiltere yakın zamanda tek kullanımlık plastikleri yasaklamak için bir hareket planını hayata geçirmeyi hedefliyor.Birleşik Krallık hükümeti, her yıl 100 milyondan fazla deniz canlısının plastik atıklara nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguladı.

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın