Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Ülkemizde cep telefonundan yapılan görüşmelerin süresi,yılın ilk çeyreğinde(Q1) yaklaşık olarak 64 milyar dakikaya ulaştı.

Teknoloji ve bilişim sistemleri sektörünün alt-yapısının gelişmesi ve operatörlerin yaptığı kampanyalar ile beraber,dakikalarca hatta saatlerce telefonla konuşulan bir dönemdeyiz…İnternet’in yaygınlaşması ve sosyal medya platformlarının gelişmesi ile beraber hemen hemen tüm telefon görüşmelerimizi internetten yapar hale geldik,fakat buna rağmen tükenmeyen ve gittikçe artan bir telefon trafiği istatistikleri mevcut…Derlenen verilere bakıldığında saatleri aşan bir telefon trafiğinden söz ediyoruz…

Türkiye’de telefon trafiği arttı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) tarafından düzenlenen verilere göre,bu yılın ocak-mart ayları arasında ‘toplam mobil trafik’ hacmi 63,9 milyar dakika olarak gerçekleşti.

Derlenen veriler işletme bazında incelenmek istenirse bir önceki döneme göre Turkcell’in trafiği yüzde 4,Vodafone’un trafiği yüzde 2,5, Türk Telekom’un  trafiği ise yüzde 2,1 azaldı.Geçen senin aynı dönemiyle kıyaslandığında da Turkcell’in trafik hacmi yüzde 10.5, Vodafone’un trafik hacmi yüzde 6,2 ve Türk Telekom’un hacmi yüzde 2,3 yükseldi.

Mobil işletmecilerin dönemler itibarıyla toplam mobil trafiğinden aldıkları pazar paylarına bakıldığında, bir önceki dönemle kıyaslandığında trafiğe göre Avea’nın pazar payı yüzde 27,4’ten yüzde 27,7’ye, Vodafone’un pazar payı yüzde 35’ten 35,2’ye çıkarken, Turkcell’in pazar payı yüzde 37,6’dan yüzde 37,2’ye geriledi.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise Turkcell’in pazar payının yüzde 35,8’den yüzde 37,2’ye çıktığı, Avea’nın pazar payının yüzde 28,8’den yüzde 27,7’ye, Vodafone’un pazar payının ise yüzde 35,4’ten yüzde 35,2’ye düştüğü görüldü.

Mobil işletmeciler tarafından üretilen toplam trafiğin yüzde 50,4’ü mobil işletmecilerin kendi aboneleri arasındaki trafiği ifade eden şebeke içi trafik oluşturdu. Mobil işletmecilerden diğer mobil işletmecilere doğru giden trafik ise toplam trafiğin yüzde 45,5’ine sahip oldu.

Mobil şebeke içi trafik miktarı da 2018 yılı birinci çeyrekte, bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 3,5 azalarak yaklaşık 32 milyar dakika, diğer mobil işletmecilere doğru trafik miktarı ise yüzde 2,3 azalarak yaklaşık 29 milyar dakika olarak gerçekleşti.

2018’in birinci çeyreğinde(Q1) mobil şebekelerden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke sıralamasında Almanya ilk sıralarda seyrederken,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,Suudi ,İngiltere ve Fransa en fazla trafik gönderilen diğer ülkeler arasında yer aldı.

En fazla trafik alınan ülkelerde ise Almanya’yı Avusturya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa ve Suudi Arabistan izledi.

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın