Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

2018 yılının ilk yarısını rekor gelirle kapatan Türkiye’nin en büyük operatörlerinden Turkcell, 6 aylık net karı 916 milyon TL olarak kaydedildi.Yıl sonu büyüme hedefi ise yüzde 14 ile 16 arasından 16 ile 18 bandına çıkarıldı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay,Turkcell‘in İstanbul metroları için yaptığı alt-yapı çalışmaları ile ilgili bir haber yayınlama fırsatı bulmuştum.Öyle ki, Turkcell gibi sektörün öncü ve lider firması yaptığı yeniliklerle,alt-yapı çalışmarıyla büyümeye ve kullanıcıların güvenini kazanmaya devam ediyor.

Turkcell’den büyümede yeni rekor!

2018 yılına ilişkin ilk yarı finansal sonuçlarını açıklayan Turkcell,gelirlerini geçen yıla oranla yüzde 18 artırarak çift haneli büyüme oranına devam etti.Grup bazında yılın ilk yarısını 96 milyar 867 milyon TL’lik rekor gelir ile tamamlayan şirket,aynı zamanda tüm zamanların en yüksek 6 aylık gelir rakamına ulaştı.Geçen yılın  ilk yarısı ile mukayese edildiğinde şirket FAVÖK’te (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) yüzde 45,5 artış ile 4 milyar 156 milyona ulaşarak,yeni bir rekora daha imza attı.Şirketin ilk yarı net karı ise 916 milyon TL olurken,ikinci çeyrekte karı(Q2) 451.1 milyon liraya geriledi. Yıl sonu için hedeflerini büyülten şirket vites artırdı.2018 yılı gelir büyüme hedefini yüzde 14-16 aralığından 156-18 aralığına çıkardı.

İlk yarıyılda elde edilen sonuçlara bakılırsa,dijital servislerle büyüme stratejisinin,somut ve sağlam temellere dayandığının bir göstergesi olduğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ,

Tam bir yıl önce,New York Borsası’nda 2017 ikinci çeyrek sonuçlarını açıklarken ‘Dünyanın ilk dijital operatörüyüz’ demiştik. Geçen bir yılda, dijital servis portföyümüzü zenginleştirmek ve yaygınlaştırmakla kalmadık, tüm sektörleri dijitalleşmeyle dönüştürecek yetkinliklerimizi ülkemizin hizmetine sunduk

BiP, fizy, dergilik, Upcall ve lifebox gibi Turkcell‘in temel dijital servislerinin indirilme sayısının haziran ayı sonu itibarıyla 106 milyonu geçtiğine dikkat çeken Terzioğlu, dijital servisleri geliştirmeye ve yeni özelliklerle ayrıştırmaya devam edeceklerini söyledi.

Turkcell‘in dijital uygulamlarına olan ilginin giderek arttığını vurgulayan Terzioğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti :

Dergilik, Yaani ve Paycell’de de 5’er milyon barajlarını aştık. İndirilme rakamı 6.5 milyona ulaşan Dergilik’te aylık okunan yayın sayısı 5 milyonu aşarken, platforma 800’ü aşkın yabancı yayın da eklendi. Türkiye’nin arama motoru Yaani’nin indirilme sayısı da 5 milyonu aştı. Ödeme platformu Paycell’de kayıtlı kart sayısı 1.6 milyona ulaşırken, mobil ödeme kullanıcılarının sayısı 5 milyonu geçti.

 

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın