Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Ülkemizde 2018 yılının Nisan ayı itibariyle ‘hanelerin’ yaklaşık olarak yüzde 83,8’i evden internete erişim imkanına sahip oldu.Bu oran 2017 yılının aynı ayında yüzde 80,7 idi.

Gittikçe artan ve popüler kültüründe etkisiyle beraber bir ‘internet’ furyasına kapıldık.Hal böyle olacak ki,son günlerde artan sosyal medya kullanımı ve ülkemizde ‘e-spor’un kabul görmesiyle beraber internet kullanımında ciddi bir artış gözlemlenmesi çok normal karşılanıyor….

Daha detaylıca düşünmek istersek,internet kullanımıyla ilgili biraz daha derine inelim, yukarıda sadece e-spor ve sosyal medya kullanımına değinebildik, biraz daha detaylıca ele almamız gerekirse en azından çevremizde bile olup bitenlere bakabilirsek, interneti sadece sosyal medya platformlarına veya ‘online oyun’ oynamak için kullanmıyoruz.E-ticaret’in Türkiye’deki ekosistemin verdiği güvenle birlikte ve online alışverişin yaygınlaşması ile birlikte çoğu zamanımızı online alışveriş sitelerinde geçiriyoruz.Bunun sebebi ise genellikle e-ticaret sitelerinin yaptığı kampanyalar oluyor,ikinci etkene bakabildiğimizde ise kullanıcı yorum ve deneyimlerini görüyoruz,birşeyler almadan önce internette kullanıcı yorumlarını okuyup hatta Youtube’da bu konuyla ilgili daha önce çekilmiş videoları izleyebiliyoruz…

Hastalandığımızda hemen google’a girip hastalığımızı tarif etmeye çalışıyor,gece gördüğümüz rüyaları direk uyanır uyanmaz internette aratıyoruz…İçilen Türk Kahvesinden sonra fal uygulamalarını söylemiyorum bile….Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurduğumuzda internet kullanım oranların artması hiç şaşırtıcı bir sonuç değil,ama yüzdesel olarak böyle bir tablo görmek ise şaşırtıcı oldu…

2018 yılı internet kullanım oranları…

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), 2018 yılı hane halkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması verilerini kamuoyu ile paylaştı.Elde edilen verilere göz atmak istersek;bilgisayar ve internet kullanımı 2018 yılında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla yüzde 59,6 ve yüzde 72,9 oldu. Bu oranlar 2017 yılında sırasıyla yüzde 56,6 ve yüzde 66,8 idi. Bilgisayar ve internet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki erkeklerde yüzde 68,6 ve yüzde 80,4 iken, kadınlarda yüzde 50,6 ve yüzde 65,5 oldu.

Hanehalkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması sonuçlarına göre 2018 yılı Nisan ayında hanelerin yüzde 838’i ‘evden internete erişim’ imkanına sahip oldu.Bu oran geçen yıla kıyasla yani 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 80,7 idi.

Genişbant ile internete erişim sağlayan hanelerin oranı 2018 yılı Nisan ayında yüzde 82,5 oldu. Buna göre hanelerin yüzde 44,5’i sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablolu internet, fiber vb.) ile internete erişim sağlarken, yüzde 79,4’ü mobil genişbant bağlantı ile internete erişim sağladı. Genişbant internet erişim imkânına sahip hanelerin oranı önceki yıl yüzde 78,3’tü.

Kişisel amaçla kamu kurum/kuruluşları ile iletişime geçmek veya kamu hizmetlerinden yararlanmak için 2017 yılı Nisan ayı ile 2018 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde interneti kullanan bireylerin 16-74 yaş grubu bireyler içerisindeki oranı yüzde 45,6 oldu. Bu oran önceki yılın aynı döneminde (2016 Nisan-2017 Mart) yüzde 42,4’tü. Kullanım amaçları arasında kamu kuruluşlarına ait web sitelerinden bilgi edinme yüzde 41,7 ile ilk sırayı aldı.

İnternet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş grubundaki bireylerin oranı, 2017 yılı Nisan ayı ile 2018 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde yüzde 29,3 oldu. Önceki yılın aynı döneminde (2016 Nisan- 2017 Mart), bu oran yüzde 24,9 olarak gözlendi. Cinsiyete göre internet üzerinden alışveriş yapma oranı erkeklerde yüzde 33,6 olarak gerçekleşirken kadınlarda yüzde 25 oldu. Bu oranlar bir önceki yılın aynı döneminde sırası ile yüzde 29 ve yüzde 20,9 oldu.

İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin yüzde 65,2’si giyim ve spor malzemesi satın aldı. Bunu yüzde 31,9 ile seyahat bileti, araç kiralama vb. yüzde 26,8 ile ev eşyası (mobilya, oyuncak, beyaz eşya, vb; tüketici elektroniği hariç), yüzde 22,1 ile gıda maddeleri veya günlük gereksinimler ve yüzde 20,6 ile kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) takip etti.

Giyim ve spor malzemeleri hem erkekler hem de kadınlar tarafından sırasıyla yüzde 55,9 ve yüzde 77,3 ile internet üzerinden en çok satın alınan ürün grubu oldu. Cinsiyete göre en az satın alınan ürün grubu ise erkeklerde yüzde 4,6 ile ilaç olurken, kadınlarda yüzde 2,8 ile oyun yazılımı, diğer bilgisayar yazılımı ve yazılım güncellemeleri oldu.

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın