Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Dünyanın hemen hemen her yerinde faaliyet gösteren mobil-vip taksicilik hizmeti Uber, Türkiye’de erimeye başladı..!

Hafızaları tazelemek gerekirse, bundan 1-2 ay öncesinde Uber, ülkemizde de yasaklanmıştı ve ardından Bodrum’da da sık sık taksiciler ile yaşadığı olaylarla da gündeme gelen Uber, bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Londra’da da büyük bir şok yaşamış ve İngiliz taksicilerin de büyük tepkisini toplamıştı.

Ülkemizde yasaklanmasına rağmen faaliyetlerine ve operasyon süreçlerine hız kesmeden devam eden mobil-vip taksicilik hizmeti Uber,Türkiye operasyonlarında sıkıntılar yaşamaya devam ediyor.

Uber Türkiye’de erimeye devam ediyor!

Türkiye Şöförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili Celil Anık,Uber’in ülkedeki faaliyetlerinin yüzde 80 oranında önlendiğini açıkladı.

Özellikle de bugünlerde oldukça sarsıntılı bir dönemden geçen Uber, şu sıralarda ülkemizde yasaklanmasının ardından düzeni bozmak istemiyor,engellere ve yasaklara rağmen faaliyetlerine devam ediyor.Ancak yapılan açıklamalara göre Uber’in verdiği faaliyetler ve operasyon süreci yüzde 80’e oranla engelleniyor.

Türkiye Şöförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili Celil Anık, mobil ulaşım hizmeti veren Uber’in ülkedeki faaliyetlerin yüzde 80’ler seviyesinde kesintiye uğratıldığını aktardı.

Ülkemizde de aşırı bir şekilde talep gören ve kullanıcı deneyimiyle beraber popüler hale gelen Uber,taksicilerin işlerini olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle birçok saldırıya maruz kalmış ve hedef gösterilmişti ki bu durum hala üzücü bir şekilde devam etmekte.Ancak İstanbul’daki taksicilerin Uber’e olan nefreti uygulamanın daha fazla kullanımasına yol açmıştı.Hatta son duruma bakılırsa taksi şöförleri nefretlerini kusmak adına Bodrum’da bir yolu trafiğe tıkamış ve bölge halkını,turistleri de zor durumda bırakmıştı.

Mayıs ayında Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen düzenleme ile taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran ‘D2 yetki belgesi’ sahiplerinin,benzer faaliyetlere devam etmeleri halinde çeşitli yaptırımlarla burun buruna gelmelerine karar verilmişti.Söz konusu düzenleme de Türkiye’de Uber kullanımını ciddi anlamda olumsuz olarak etkilemişti.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili Celil Anık, ifadelerinde şu cümleler yer aldı :

Denetimlerle çok şey değişti, tamamen bir başı boşluk vardı. İsteyen istediğini yapıyordu. Artık bu iş bir düzen altına alındı. Ben yüzde 80’ler seviyesinde bu işin önlendiğini ifade ediyorum

Vatandaşların Uber taşımacılığının yasal olmadığını bildiğini ancak onların da kaliteli hizmet alma beklentisinde olduğunu söyleyen Anık, sözlerine şu ifadelerle devam etti :

Kendi içimizde iç denetim ve eğitime önümüzdeki aylarda başlıyoruz. Genel davranış, müşteriye iyi davranma, yani kaliteli hizmet vermemiz lazım. Kendimize çeki düzen vermezsek biz müşteri memnuniyetini sağlayamazsak bu bizim aleyhimize olur. Elimizi taşın altına koyduk. Önümüzdeki 6 aylık süreçte Türkiye’de taksi konusunda çok şeyin değişeceğini iddia ediyorum.

Büyük ve küçük şehirlerde akıllı telefon üzerinden taksi çağırma işlemine geçmemiz lazım. İstanbul’da 4 bin araçta bu sistem hayata geçti. İzmir olarak gerekli çalışmaları yaptık, biz de önünüzdeki günlerde bu sistemi hayata geçireceğiz

diyerek Uber ile ilgili olumsuz bir ifade kullandı.

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Yorumunuzu yazın