Kayıt ol
Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Dünyaca ünlü mesajlaşma ve sosyal medya platformu WhatsApp,uygulamayı müşterileriyle iletişim kurmak için kullanan işletmelerden,ilk 24 saatin ardından yazılan her mesaj için para alacak.

WhatsApp parayı buldu!

Hatırlayacağınız üzere,WhatsApp Facebook tarafından satın alınmadan önce kullanıcılarına bir yılın sonunda servisi kullanmaya devam etmek için standart bir ücret karşılığında uygulamayı kullanmalarına müsaade eden bir mesaj atıyordu.Facebook tarafından satın alındıktan sonra bu mesaj ortadan kaldırıldı ve uygulamanın gelir-rol modeli oluşturması için herhangi bir para kazanma yöntemi kalmadı(bildiklerimiz dışında…)Şimdilerde ise, 9 yılın ardından WhatsApp para kazanmaya hazır ve senaryolarını üretmiş durumda.

Bussiness API’sini genişletmeye hazırlanan ünlü mesajlaşma platformu WhatsApp,böylece şirketlerin platformu kullanarak müşterilerle birebir iletişim kurmasını sağlayacak şekilde para kazanmaya başlayacak.Özelliği kullanan şirketler,artık müşterilerine kargo bilgileri ya da uçuş kartı gibi bilgileri otomatik olarak gönderebilecek,anında müşteri desteği sunabilecek sistemde, kendi sitelerine ekledikleri ‘sohbet etmek için tıklayın’ butonu üzerinden daima iletişim kurma imkanı sunacak.

Geç cevap veren işletmelere ceza nitelikte sistem

Parayı nereden kazanacak bu WhatsApp ? diye düşünüyorsanız, cevabı hazır durumda WhatsApp işletmelerin müşterilerine 24 saate kadar ücretsiz cevap vermesine izin verecek.Ardından mesaj başına ücret ödenecek,ayrıca bu ücretlendirme ülkeden ülkeye değişken olacağı da bildirilenler arasında yer almakta.API ile Twilio ve Zendesk gibi müşteri ilişkileri yönetim araçlarına (CRM – Customer Relationship Management)da bağlanabilecek.

WhatsApp bu şekilde hızlı bir büyüme sağlayabilir.WhatsApp’ın müşterilerine yanıt vermekte geciken işletmelerden kazanacağı paralar aynı zamanda bu işletmeleri destek kanallarını geliştirmeye teşvik edebilir.

Bütün bunlara ek olarak müşteriler,WhatsApp’i şirketlerin kullandığı diğer iletişim kanallarına tercih edebilir.Telefonda bir müşteri temsilcisine bağlanmak için sıra kuyruğuna girmek veya bekletilmek,e-postaya cevap beklemek ya da site üzerinden destek talep formu doldurmak müşterilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalıyor.

Şirket 2017’nin Eylül ayında işletmeler için bir servis kullanımı sunmuştu.Uygulama henüz o sıralarda ücretsizdi ve daha sonra işletmelerin şirketleri için profil oluşturmasına izin veren bir Android uygulamasıyla beraber bu durum desteklendi.Böylece şirketlerin müşterilerine daha hızlı cevap vermesine imkan sağlandı.

Uygulama Ocak ayında kullanıma sunulduğunda, şirket bu uygulamanın başlangıçta ücretsiz olacağını ancak gelecekte ek ücretler olabileceğini duyurmuştu. 24 saatin sonrasındaki yanıtların yanı sıra WhatsApp birden fazla hizmet temsilcisi için ya da platform üzerinden ulaşılan müşteri sayısına göre ek ücretler alabilir.

WhatsApp ayrıca işletmelerin platform üzerinden ödeme almasına izin vererek de gelir elde edebilir. Bu özellik bir süredir Hindistan’da deneniyordu. Ancak yakın zamanda Hindistan yönetimi WhatsApp’e, mevcut 1 milyon test kullanıcısı dışında kişilerden ödeme almak için ülkede ofis açması gerektiğini söyledi.

WhatsApp’ın getirdiği bu özellikler sayesinde 2014’te kendisi için ödenen 19 milyar Dolar’ı sahibine geri kazandırabilir.WhatsApp’ın getirdiği yeni özellikler ve kurumsal çözümlerle gelir rol modelini oluşturmasını ve uzun zamandır hasretle beklediği düzgün bir para akışını başlatabilir ve ünlü mesajlaşma platformu gerçek zamanlı bir gelir rol modeli olan bir şirket haline gelebilir.WhatsApp’ın getireceği yeni özellikler ile beraber CRM uygulamalarına rakip olabileceğini düşünüyorum ya da en azından ilerleyen zamanlarda bunu görmüş olacağız…

 

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

 

Yorumunuzu yazın