Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Afrika’ya özel elektrikli otomobil:aCar  

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan aCar isimli elektrikli otomobil, temel olarak kırsal kesimde yaşayan insanların ihtiyaçlarına cevap vermek ve kırsal bölgede yeterli olanaklara sahip olmayan insanların kırdan kente göçünü azaltmak için tasarlandı. Münih Teknik Üniversitesi Otomobil Teknolojisi Başkanı Markus Lienkamp’ın ”insanlar için uygun ve ağır yüklerin de taşınabileceği off-road özellikli bir araç” olarak tanımladığı aCar, asfalt yola pek rastlanılmayan kırsal bölgeler için bir zorunluluk haline gelen dört tekerlekten çekiş sistemine sahip.

 

Çevreci ve Bakımı Kolay 

20kWh’lık batarya kapasitesine sahip olan aCar bu batarya ile 80 kilometre menzil sunuyor. Aracın evlerdeki 220 volt prizler ile şarj edilme süresi ise 7 saat. Bununla birlikte aracın üst kısmına yerleştirilen güneş modülleri de ihtiyaç anında araca enerji sağlayabiliyor. Projenin önde gelen isimlerinden  Martin Konsole elektrikli bir motora sahip olmanın aCar’ı sadece daha çevreci bir araç yapmakla kalmadığını ayrıca düşük bakım masrafı ve torku hızlandırma anlamında da katkı sağladığını ifade ediyor. Tüm bu özellikler birleşince aCar, kırsal bölgelerin yoğun olduğu Afrika için dört dörtlük bir elektrikli otomobil haline geliyor.

 
Ayrıca Bkz.PAL-V’nin uçan arabası dünya turuna çıkacak 

Temmuz ayında Gana’da gerçek ortam testlerini tamamlayan aCar’ın üretimine kısa bir süre içinde Afrika’da başlanması bekleniyor. Fiyatının 10.000€’nun altında olması hedeflenen aCar, bu fiyatıyla bölge halkı için halen pahalı olabilir ancak yine de Afrika koşullarına uygun olmayan diğer elektrikli otomobillerle kıyaslandığında fiyatın uygun olacağı belirtiliyor.  

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Teknolize.com'da haber editörü / Webmaster and Editor

Leave A Reply