Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alibaba’nın yeni yatırımı 15 milyar doları bulacak!

Online alışveriş denince akla ilk gelen isimlerden birisi olan Alibaba,kuantum bilgisayarlardan yeni teknolojilere kadar bir çok teknolojinin araştırılması için kesenin ağzını açacak…

Alışveriş diyince hele ki “makul ve ucuz” denilince akla ilk gelen Çinli online alışveriş devi Alibaba,yeni yatırımlarıyla adından sıkça bahsettirmeye devam ediyor…Online alışveriş imparatoru Amazon’un Çinli rakibi Alibaba,gelecek üç yılda yeni teknolojilere uyumu arttırmak için bir küresel araştırma ve kalkınma programına 15 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu.Bu miktar,şirketin 2014 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasındaki araştırma ve kalkınma programlarına yaptığı yatırımın iki katından fazla değerde.

Kısa adı DAMO olan ve halk arasında “Keşif,Macera,İvme ve Görünüm Akademisi” yani Academy for Discovery,Adventure,Momentum and Outlook adlı program kapsamında Çin’li Pekin ve Hangzhou,ABD’nin San Mateo ve Bellevue kentleri ile Rusya’nın başkenti Moskova,İsrail’in başkenti Tel Aviv ve Singapur’da yedi araştırma laboratuarı kurulacak ve 100 kişi çalışacağı da notlarımız arasında.

Laboratuarlarda veri istihbaratı, şeylerin interneti, finansal teknolojiler, kuantum bilgisayar programı, insan-makine bağlantısı,  bilgisayarlı öğrenme ve doğal dil geliştirme gibi konular araştırılacak. Program boyunca Kaliforniya ve Berkeley gibi üniversitelerle işbirliği yapılması planlanıyor. Programla birlikte 20 yıl içerisinde 100 milyon istihdam oluşturulacak.

Alibaba’dan yapılan açıklamada, MIT gibi birçok prestijli üniversiteden uzmanla bir danışma kurulu oluşturulacak. Açıklamayı yapan, aynı zamanda Akademi’yi de yönetecek, Alibaba Teknoloji Müdürü Jeff Zhang, “Program, yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesini sağlayarak Alibaba’nın büyümesine ön ayak olacak” dedi vedevrim yaşatacak teknolojileri araştıracak, dünyadaki teknoloji eşitsizliğini daraltabilecek uzmanlar arayışında olduklarını belirtti.

Goldman Sachs’ın yayınladığı rapora göre Çin, başta yapay zeka olmak üzere birçok öncü teknolojiye yatırımlarını artıracak. Ülkenin diğer teknoloji şirketleri Baidu ve Tencent da daha önce araştırma, geliştirme laboratuarlarını kuracağını açıklamıştı.

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Arda Batuhan Demir

Bilgisayar Mühendisi / Teknolize.com’da Yazar
Teknoloji ile yakından ilgilenen ve haber paylaşımı yapan bir genç!

Leave A Reply