Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

AMD gelecek yıl 12nm sürecine geçiş yapıyor

Bu yıl hem Vega grafik mimarisi hem de Ryzen işlemcileri açısından dolu dolu bir yıl geçiren AMD, gelecek yıl için yol haritasını çizmiş durumda. Yapılan açıklamalar yonga mimarilerinde radikal bir değişiklik olmayacağını gösteriyor.

 

Yeni süreç

 

Firmanın teknoloji şefi Mark Papermaster yaptığı açıklamada gelecek yıl Vega ekran kartı ve Ryzen işlemcilerde 12nm FinFET sürecine geçiş yapacaklarını belirtti. Geçiş sürecinde yine GlobalFoundries ile işbirliği yapılacak. GF de etkinlikte gelecek yılın ilk çeyreğinde 12nm FinFET sürecinde üretime başlayacaklarını ifade etti.

 

AMD ’nin gelecek yıl 7nm üretim sürecini zorlamak istediği ve yeni mimarilerini bu süreçte geliştirmek istediği sıkça dile getirilmişti. Ne var ki döküm teknolojileri tarafında henüz istenen verimlilik elde edilmiş değil. Samsung, TSMC gibi dökümcülerin en erken 2018 yılı sonlarına doğru olması gereken seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

Ayrıca Bkz.Nvidia GeForce GTX 1070 Ti fiyatı ve özellikleri detaylanıyor

Döküm tarafındaki bu gelişmeler elbette yonga tasarımcılarını da derinden etkiliyor. Nvidia ’nın Volta mimarisinde 7nm sürecine geçiş yapacağı bir süre konuşulmuştu ancak resmi duyuruda 12nm süreci olduğu görüldü.

 

AMD tarafında şöyle bir gelişme var ki firma 14nm sürecini en iyi hale getirerek gelecek yıl Vega 2 ve Zen 2 mimarilerini üreteceğini ifade etmişti. Bu bakımdan biraz sürpriz olduğunu söyleyebiliriz zira 12nm süreci beklenmiyordu.

 

AMD mevcut mimarilerin üzerine performans ve enerji verimliliği olarak biraz daha koyarak Vega 2 ile Ryzen 2 yongalarını geliştirmeyi planlıyor. Üretim sürecinin de geliştiğini hesaba katarsak özellikle watt/performans anlamında ciddi bir ilerleme görebiliriz.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Teknolize Haber Editörü

Teknolize.com’da haber editörü / Webmaster and Editor

Leave A Reply