Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bilgisayar’a Format Nasıl Atılır? Format atmak ne zorlukta? Her bilgisayardan anlayan insan yapabilir mi gibi sorulara bugün sizlerle cevap vereceğim..

Bilgisayar format atmanın nasıl olduğunun aşamalarına geçmeden önce bilgisayarımıza format neden atılır onun tarzında sorulara cevap verelim.

Bilgisayarlarımız sadece 1 parçadan oluşan bir teknolojik ürün gibi gözükse de içerisinde çok fazla şey barındırmakta. Bilgisayarlarımıza format genellikle şu aşağıdaki nedenlerden dolayı atmayı tercih ederiz;

FORMAT ATMAK ile ilgili görsel sonucu

  1. Bilgisayarınız hiç açılmıyor ve güvenli modda açmayı denediniz ama bilgisayarınızı açamadıysanız bilgisayarınıza format atmalısınız.
  2. Windows işletim sisteminizin ayarlarını bozdunuz ve sistem geri yükmeleyi denediniz ve yine yapamadıysanız bilgisayarınıza format atmalısınız.
  3. Windows açılışta mavi ekran hatası veriyor ve hiç açılmıyorsa, güvenli modda açmayı denediğiniz ve en son kurduğunuz oyun ya da programdan kaynaklanabilir bu yüzden güvenli modda açtığınızda en son kurduğunuz program ve oyunu program ekle kaldırdan kaldırın.Herşeyi yaptınız ve yine aynı sorun devam ediyorsa bilgisayarınıza format atmalısınız.

Format atmamızın bilgisayarımıza hem iyi yönden faydası varken aynı zamanda kötü yönden de zararlarının olduğunu size bildirmek isterim.

Bilgisayarlarımız bizi pek memnun etmemeye hatta işimizi zorlaştıracak kademe ulaştığında, virüs bulaştığında vb sorunlarda format atarız. Format atmak bilgisayarımızı mekanik anlamda rahatlatırken yanı sıra sanal ortamında da kolaylık sağladığını söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi sanal bellekler bilgisayar açıkken yaptığımız herşeyi hafızaya alan bir bellektir.Mesela oyun açacağız oyunu çalıştırdığımızda oyun dosyaları ilk olarak sanal belleğe gider ardından ekrana yansır.Sanal belleğe gitmeseydi bu uygulamaların geçmişleri vs. bizim disklerimizde toplanacaktı ve disklerimiz dolacaktı.

Bilgisayarı kapattığımızda sanal bellek sıfırlanır.Şimdi bunları neden anlattım açıklayayım.Bilgisayarımız uzun bir süre formatlanmamış olsaydı bilgisayar açılır açılmaz sanal bellek arka planda fazladan uygulama başlatacaktı.Ve bu durumda diskimiz zarar görebilir..Hatta xp zamanlarında bazı bilgisayarlarda sanal bellek doldu otomatik 1 dakika içinde yeniden başlatacak gibi bir hata geliyordu.

Hemen hemen yararlarından ufakta olsa bahsetmiş olduk. Peki şimdi zararlarına geçelim.

FORMAT ATMAK ile ilgili görsel sonucu

Format atmamız sonucunda elde edebileceğim olasılıklar ve sorunlar;

Bilgisayarımıza format attığımızda haliyle bilgisayarımız hızlanır.Ancak bunu sürekli olarak yapmak bilgisayarıma zarar verir.Bunun nedenini şöyle açıklayayım.

Format atıldığında c ve d sürücüsü sıfırlanır bu bilgiler hızlı biçimlendirme şeklinde silinir.Diskimiz her hızlı biçimlendirme işleminde gereğinden fazla hızda çalışır ve buda veri kaybına uğratır.Veri kaybından dolayı az da olsa diskimizin boyutu azalır.Şöyle bir örnekle daha anlaşılır hale getireyim.

Bir kağıda sürekli yazı yazıp silin.Bu işlemi gereğinden fazla yaptığınızda kağıt kullanılamaz hale gelir.

Bu yüzden formatı belli zaman aralıklarında atın.Normalde herkes “4 ayda bir format atın” der ancak gerek günümüz bilgisayar kullanıcıları sürekli olarak bilgisayarı fazla yorduğu için gerekse gerekli gücenlik önlemlerini almadığı için sıkıntılar yaşıyor.Bu yüzden bu süreyi 1-2 ay gibi zamana indirebilirsiniz. Süreyi ne kadar uzatırsanız bilgisayarınız için o kadar iyi olacaktır. Ama bu şu demek değildir. ” Bilgisayarınızda virüsler horon tepsin ama 4 ay boyunca dokunmayın öyle kalsın ” anlamına gelmez. Önemli bir durum olmadıkça bilgisayarınıza en küçük şeyde format atmaktan kaçınınız.

Bilgisayarımıza format atmayı, format atmanın yararlarını, zararlarını sizlere açıklamış oldum buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim..

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Teknoloji ve inovasyon meraklısı bir gencim. Dil eğitimi olarak İngilizcenin yanında Almancayı’da biliyorum. Olabildiğimce en hızlı teknoloji haberlerini paylaşmaya, sitesinde güncel içerik oluşturmaya, ilginç bulduğu haberler sizlere aktarmaya çalışan birisiyim.

Leave A Reply