Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Core i7-8700K ile 5 GHz ve üstü için delid gerekebilir
Intel ’in Coffee Lake işlemcilerinin satışa sunulmasına oldukça az kaldı. AMD ’nin yıllar sonra gelen Ryzen hamlesinin olumlu bir sonucu olarak gösterilen yeni nesil işlemcilerdeki çekirdek artışı donanım tutkunlarını bir hayli heyecanlandırmış durumda. Son gelen haberlerde ise yeni yongaların tepe modelinin hız aşırtma konusundaki durumuna yer verildi.

Ekstra gerilim uygulamadan 4.8 GHz’i görmek mümkün

 

Gelen bilgilere göre Intel ’in 6 çekirdek 12 izlekli yeni i7 çözümü 4.8 GHz ’de normal denilebilecek bir soğutma çözümüyle rahatlıkla çalışabiliyor. Üstelik işlemci bu düzeyde herhangi bir voltaj arttırımı da istemiyor. Hatırlayacağınız üzere Core i7-7700K 5 GHz seviyesini görebilmek için yongadan yongaya ve sistemden sisteme değişmekle birlikte yaklaşık 1.4v ’lık bir gerilime ihtiyaç duyuyordu.

 
Ayrıca Bkz.AMD gelecek yıl 12nm sürecine geçiş yapıyor

5 GHz üstü için delid gerekli

 

Buna karşın çekirdek artışının doğal bir sonucu olarak yeni model i7-7700K ’ya nazaran oldukça yüksek sıcaklıklarda seyrediyor ki bu durum yonganın 5 GHz ’i aşamamasına sebep oluyor. Aktarılanlara göre Core i7-8700K ’yı 5 GHz ve üstü değerlerde kullanmak isteyen kullanıcılar için delid işlemi kaçınılmaz gibi.

 
 
Bilindiği üzere Intel Sandy Bridge mimarili modellerinden sonra yonga ile ısı dağıtıcısının arasında lehim kullanmayı bırakarak termal performansı oldukça kötü olan bir materyale yer vermeye başlamıştı ki bu durum kullanıcıları yongayı kaybetme riski ile karşı karşıya bırakan delid işlemine itmişti. Firmanın rakibi AMD ise lehim metodunu kullanmaya devam etmekte.
 
Açıkçası sıcaklık artışı ne düzeyde bu konuya dair bir bilgi verilmemiş fakat eğer ciddi bir boyutta ise hız aşırtmasız günlük kullanım ve oyunlarda sıcaklıklar bir önceki nesli aratır mı diye insan düşünmüyor değil. Umarız yonga serin bir kullanım sunar zira rakibi bir hayli düşük sıcaklıklarda görev yapmakta. İlerleyen günlerde modelin detayları paylaşıldıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.
 
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Yunus Emre Tarı

Yatırım teknolojisi üzerine yaşayan teknoloji adamı
Writer and Webmaster
Teknolize.com

Leave A Reply