Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dikkat: Hacker’lar Mac’leri kilitleyip fidye istemeye başladı

Bilgisayar korsanları, iki faktörlü kimlik doğrulama etkin olsa bile Apple kimliği ve şifresini kullanarak Mac’leri uzaktan kilitlemenin bir yolunu bulmuş durumdalar. Başka sitelerde kullandıkları şifreyi Apple kimliği şifresi olarak kullananların acilen Apple ID şifrelerini değiştirmeleri gerek.
 

Ayrıca Bkz.Mitsubishi’nin e-Evolution konseptine ait ilk görüntü ortaya çıktı

Geçtiğimiz hafta boyunca ve özellikle son 24 saate kullanıcılar, uzaktan kilitlenen Mac’lerle ilgili çok sayıda bildirimde bulunmaya başladı. Hackerların bilgisayarları kilitlemek için iPhone’umu Bul (Find My iPhone) servisini kullandıkları belirtiliyor. Şu an için iPhone’umu Bul’a giriş yapmak ve bir cihazı kilitlemek için iki faktörlü kimlik doğrulaması gerekmiyor.
 
Bilgisayarı kilitlenen kullanıcılar ekranda 50 dolarlık Bitcoin talebi görüyorlar. Belirtilen adrese ödeme yaptıklarında ise bilgisayar korsanları cihazın kilidini açmak için gereken altı basamaklı kodu e-posta adreslerine gönderiyor. Apple’ın konuyla ilgili harekete geçtiğini belirtelim.
 

Apple ID şifrenizi hemen değişin

Apple kimliği şifrenizi başka bir web sitesinde tekrar kullandıysanız, bu şekilde bir olayla karşılaşmamak için şifrenizi hemen değiştirmeniz lazım. Şu an için Apple sunucuları saldırıya uğramış gibi görünmüyor. Yüksek ihtimalle bilgisayar korsanları bu şifrelere diğer sitelerdeki açıklardan yararlanarak ulaştı.
 
Etkilenen kullanıcıların çoğu birden fazla hesapta aynı e-posta adresi ve şifreyi kullanmış gibi görünüyor. Hackerlar da ele geçirdikleri e-posta adresleri ve şifrelerle iPhone’umu Bul servisine giriş yaparak bu kullanıcıların cihazlarını kilitleyip, açmak için ücret talep ediyor. Mac sahiplerinin tuzağa düşmemeleri için hızlı hareket etmesi gerek.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Teknolize.com'da haber editörü / Webmaster and Editor

Leave A Reply