Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2021 yılında E-ticaret 4.5 trilyon $ olacak!

Yeni yıla girmemiz ile birlikte ünlü araştırma şirketleri kullanıcı ve tüketim raporlarını hazırlamaya ve halka arz etmeye devam ediyor.Dünyada perakende sektörünün satış hacmi 25 trilyon dolara ulaştı ve bununla birlikte yeni değerlerinde kapısını çalmaya devam ediyor..

Rakamlara bakıcak olursak perakende e-ticaret satışları 2.4 trilyon doları buldu.Küresel e-ticaretin toplam satışları içerisindeki payı 2011’de yüzde 3.6 iken 2017 yılında ise yüzde 10’nun üzerinde seyretti.

KPMG,Perakende Sektörel Bakış 2018 raporunu açıkladı.Rapora göre dünyada perakende satış hacmi 25 trilyon dolara dayandı.

Fiziksel mağazaların önemini yitirdiği bir dönemden geçiyoruz,öyle ki e-ticaret sitelerinin verdiği reklamlar ve uyguladığı “e-commerce strategy” ve bunun gibi bir çok terminolojinin bulunduğu pazara ve müşteriye göre şekillenen e-ticaret stratejileri ile karşı karşıyayız,fiziksel mağazaların birbir kapandığı ve yerini artık “dijitalleşen vitrin” kavramına bıraktığı bir dönemdeyiz,hatta ben bu yazıyı yazarken gelen bir takım bilgilere göre Zara Türkiye Mağazalarını kapatacağına yönelik bir takım haberler duyuyorum bile…Müşteri talep ve davranışlarına göre yol alan sektör,çok kanallı satış uygulamarıyla satış ve karlılığı artırmaya odaklandı.Online alışveriş ve mobil alışveriş,geleneksel alışverişten sürekli pay almaya devam ediyor.Elde ettiği “big data” yı ise yönetmenin perakende sektörü için hayati önemde olduğunu belirten KPMG Türkiye Perakende Sektör Lideri Fikret Çetinkaya ise bu konuyla ilgili olarak,

“Müşterisini anlayan, tedarik zincirini doğru yöneten, teknolojinin fırsatlarını öngören kısacası start-up gibi düşünen perakendeciler büyümeye devam edecek” diyor

İşte, “Perakende Sektörel Bakış” raporunda öne çıkanlar

-Dünya çapında e-ticaret dahil perakende satışlarının, 2017 yıl sonunda 25 trilyon dolara yaklaştığı hesaplanıyor. E-ticaret sektörü her yıl, geleneksel perakende sektöründen yaklaşık yüzde 1 oranında pay çalıyor.

-Perakende e-ticaret satışları 2017 sonunda dünya çapında yaklaşık 2.4 trilyon doları buldu. Bu oran toplam perakende satışlarının yüzde 10,1’ini oluşturuyor. Küresel e-ticaretin toplam perakende satışları içerisindeki payı 2011’de yüzde 3,6 ve 2016’da yüzde 8,7’ydi.

-Küresel e-ticaret satışlarının 2021 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 16 artması ve 4.5 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

-E-ticaretin en başarılı ülkesi Ç in’de, 2020 yılına gelindiğinde dü nya e-ticaret hacminin yüzde 60’ını oluşturması bekleniyor. ABD’de ise ABD toplam e-ticaret satışlarının yüzde 79’unu yapan en büyük 25 firmanın 18’i, geleneksel perakendecilerden oluşuyor.

Türkiye’de sıkıntılara rağmen büyüyor

-Türkiye perakende pazarının yaklaşık yüzde 67’sini geleneksel perakende, yüzde 33’ünü ise organize perakende oluşturuyor.

-AVM yatırımlarındaki büyük artış, geleneksel perakendenin içinde bulunduğu rekabet çıkmazı, tüketici davranışlarındaki değişim ve alışveriş alışkanlıklarını kökünden sarsan teknolojik gelişmeler, agresif büyüyen indirim marketlerinin önemli buldukları lokasyonlarda satın alma veya devralma yöntemiyle hızlı büyümesi geleneksel perakende anlayışını sarsıyor.

-Organize perakende sektörü son 10 yılda birçok yabancı yatırımcıyı kaybetmesine rağmen, yerel yatırımcıların mağaza sayısı bazında sergilediği agresif büyümenin önemli katkısıyla, gelişimini sürdürdü. Ancak büyüme oranları, perakende sektörünün sıkıntılı bir dönemden geçtiği gerçeğini değiştirmiyor. Diğer yandan tüm bu gelişmelerin toplam perakende yatırımlarını durdurmadığını görüyoruz. Hatta bu tablodan yararlanan yüksek indirim mağazacılığı, son 5 yılda büyük bir hızla büyüdü. Yüksek indirim mağazacılığı yapısında faaliyet gösteren marketler, A ve B sosyoekonomik gruplarından da müşteri çekmeyi sürdürerek büyük bir ivme yakaladı.

-Yarattığı toplam istihdam bakımından tüm sektörler içerisinde ikinci sırayı alan perakende sektöründe 2016 yılı istihdamı 1 milyon 810 bin, 2017 yılı Eylül sonu itibarı ile ise 1 milyon 925 bin kişi oldu.

Online perakendeci açık ara önde

-Önümüzdeki yıllarda planlanan AVM projelerinde de yerli yatırımcıların baskın rolü sürüyor.

-Perakende sektörünü değiştiren en önemli unsur internet üzerinden alışverişin yükselmesi. Türkiye’deki organize perakende cirosunun yüzde 97’sini ve sektör istihdamının yüzde 99’unu gerçekleştiren perakende oyuncuları, toplam e-ticaret cirosunun sadece yüzde 30’unu oluşturuyor. Sadece online perakendecilerin e-ticaret sektöründeki payı ise yüzde 70. Temelinde birer teknoloji şirketi olan sadece online perakendeciler, geleneksel perakende oyuncularını e-ticaret oyununda oldukça geride bırakmış görünüyor.

Yeni AVM’lerde doluluk yüzde 50

-Türkiye’de 1995 yılında 12 olan AVM sayısı, 2016 yılında 387’ye yükseldi. 2017 Eylül ayında 415 olan AVM sayısının, 2018’de 463’e, 2019’da 465’e yükselmesi bekleniyor. Bu gelişme, 1990’lı ve 2000’li yıllarda yaşanan hızlı büyüme ivmesinin, 2020’ye doğru yerini daha stabil bir çizgiye bırakacağını ortaya koyuyor.

-Ancak arzdaki hızlı artış doluluk oranlarına yansımadı ve 2017’de yeni açılan AVM’lerde doluluk oranları ancak yüzde 50 düzeyinde kaldı. Yüksek kira bedelleri genel olarak AVM doluluğunun önündeki en önemli etken.

-Son 3 yıllık analizlere göre 2017 ve 2018 yıllarında adet bazında yıllık ortalama yüzde 15 olan büyüme oranı, 2019’da sadece yüzde 1 düzeyinde olacak.

-Türkiye genelinde AVM yatırımlarının yerli ve yabancı sermaye dağılımını incelediğimizde, yerli yatırımcılar alan bazında yaklaşık yüzde 73 payla ön sırada yer alıyor. Toplam 11,8 milyon m2 kiralanabilir alanın yaklaşık 8,6 milyon m2’sinde yerli yatırımcı bulunuyor. Yabancı sermayenin içinde bulunduğu kiralanabilir alan, toplam alanın yüzde 23’ünü kapsıyor. Geriye kalan yüzde 4’lük kısım ise yerli-yabancı yatırımcı ortak yapımı projelerden oluşuyor.

Genel olarak rapor bu anektodlardan oluşmakta,raporu detaylı bir şekilde incelemek isteyenler buraya tıklayarak ulaşabilir…

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 😀

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Bilgisayar Mühendisi / Teknolize.com'da Yazar Teknoloji ile yakından ilgilenen ve haber paylaşımı yapan bir genç!

Leave A Reply