Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sosyal medya kralı Facebook,Kanada’da araştırma laboratuvarı kuruyor!

Sosyal medya kralı Facebook,geçtiğimiz gün çok önemli açıklamalarda bulundu,ABD dışındaki ilk yapay zeka araştırma üssünü Kanada’nın Montreal kentinde açacak.

Hatırlayacağınız gibi Facebook sadece sosyal medya ile gündeme gelen bir şirket değil, hatta örnek vermek gerekirse Oculus VR gibi bir başarılı işlere imza atan sanal gerçeklik(VR),anlamında tanınan firmalardan birini bünyesine katmıştı.Facebook’un daha bir çok alanda faaliyet gösterdiğini ve üzerinde çalışmalar yaptığını hepimiz biliyoruz,son günlerde trend topic olan yapay zeka araştırmaları ve konuyla ilgili yapılan çalışmalar herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştı,hatta Elon Musk’ın yapay zeka ile ilgili açıklamaları ve yorumları herkes tarafından hatırlanıyor,durumlar böyle olunca Facebook’ta yapay zeka ile ilgili önemli bir adım attı ve geçtiğimiz gün önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook’un FAIR Montreal adı verilen yeni laboratuvarını kurma kararı,Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da katıldığı  McGill Üniversitesi’nde düzenlenen törenle kamuoyuna duyuruldu.Törende Facebook’un teknoloji sorumlusu Mike Schroepfer ve çok sayıda davetli vardı.

Törende açıklamalarda bulunan Trudeau, açıklamalarında şu ifadeler yer aldı :

Facebook gibi teknoloji devleri kentlerimize yatırım yapmaya karar verdiklerinde, bu sadece halkımızın birinci sınıf yeteneklerinin bir kanıtı değil aynı zamanda Kanada’nın bir yenilik ve teknoloji merkezi olarak muazzam bir potansiyele de sahip olduğunu gösteriyor. Facebook’un Montreal’deki yeni laboratuvarı, Kanada’nın küresel bir yapay zeka güç merkezi ve geleceğin ekonomisinde bir lider olduğunun altını çizecek. Bu yatırım, diğer önde gelen teknoloji şirketlerini burada iş kurmaya ve Kanadalılar için iyi orta sınıf işler oluşturmaya teşvik edecek.

Gelecek yıl açılacak laboratuvarda, McGill Üniversitesi’nden Dr. Joelle Pineau’nun başkanlığında 20 araştırmacıdan oluşan bir ekip görev yapacak. Facebook’un bu laboratuvar için başlangıçta 7 milyon dolarlık yatırım yapacağı da notlar arasında yer aldı. Laboratuvarda, insan konuşmasını anlayabilen akıllı telefon uygulamalarından sürücüsüz otomobillere kadar yapay zeka kullanılacak tüm yeni nesil teknolojilerin üretilmesi planlanıyor.

Facebook bu hamlesiyle yapay zeka ile ilgili bir adım atmaktan ziyade artık Yapay Zeka’nın hayatımızdaki yeri ve kullanılabilirliği ile ilgili çalışmalar yapıyor olması gelen olumlu tepkiler arasında yer aldı.Yapay Zeka’nın önemi zaten ortada konuyla ilgili ne söylenir ne çalışmalar yapılır zamanla göreceğiz, umarım Yapay Zeka’nın kullanımı ve hayatımızda ki yeri filmlerde veya yazılan çizilenin aksine daha yararlı ve hayatımızı kolaylaştıran bir yerde alacağını umut ediyoruz.

 

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın,keyifli Pazarlar 🙂

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Arda Batuhan Demir

Bilgisayar Mühendisi / Teknolize.com’da Yazar
Teknoloji ile yakından ilgilenen ve haber paylaşımı yapan bir genç!

Leave A Reply