Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Teknoloji devleri Facebook ve Microsoft,Marea ile Atlas Okyanusu’nun iki ucunu birleştirdi

Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Microsoft’un ortak bir proje yapılacağı açıklanmıştı.Facebook ve Microsoft,Atlas Okyanusu’nun dibini boydan boya katedecek bir kabloyu yerleştirmek için güçlerini birleştirmişti. Marea adındaki ve İspanya’nın Bilbao şehrinden ABD’deki Virginia Beach’e kadar uzanan kablonun kurulumu sonunda tamamlandığı açıklandı.

Marea,İspanyolcada “gelgit” anlamına geliyor ve buna ek olaraksa yaklaşık 6 bin 437 kilometre uzunluğuna sahip kablo,yüzeyin 5181 metre altında bulunuyor.4.64 ton ağırlığındaki Marea,saniyede 160TB hızında veri iletimi gerçekleştirebiliyor.Bu devasa yapının yapım ve kurulumunun iki yıldan kısa bir süre içerisinde tamamlanması da dikkat çeken noktalardan birisi oldu.

Bir başka dikkat çeken nokta ise,tasarımı da Marea’nın çarpıcı yönleri arasında yer almış durumda.Açık bir tasarıma yer verilmesi Facebook ve Microsoft ikilisinin kabloyu gelecekteki değişimlere uygun olarak tekrardan tasarlayabileceği anlamına geliyor.Teknolojik değişikliklere ve daha yüksek kapasite de hız ve daha çok veri taleplerine uyum sağlayabilecek olan Marea,bu esnekliği sayesinde yeni teknolojileri daha hızlı bir biçimde sunabilecek.

Facebook ve Microsoft,Marea’nın kutlamasında birlikte yaptı.Bu iki teknoloji imparatorlarının interneti geleceğe hazır hale getirmek için birlikte çalışmak konusunda diğer şirketlere örnek olmasını umut ediyoruz.Bundan bir kaç yıl önce saniye de 160TB hızında veri iletimi gerçekleşecek denilseydi,herhalde inanmazdık,bugün düşündüklerimiz yarının gerçekleri olması dileğiyle…

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Arda Batuhan Demir

Bilgisayar Mühendisi / Teknolize.com’da Yazar
Teknoloji ile yakından ilgilenen ve haber paylaşımı yapan bir genç!

Leave A Reply