Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Facebook yapay zekanın önüne geçemedi.

Yapay zeka üzerinde uzunca bir zamandır duran Facebook’tan geri adım geldi.

Facebook’un bu adımı Dünya’yı sarsacak kadar büyük oldu. Onca emek verip sonrada Haberlere çıkması onlar için reklam olduğu kadar da zararında geldiğini gördük. Teknoloji alanında önümüze bir çok engellerin çıkması bizi yapay zekalar üzerinde çalışmamıza yönlendirdi.

İlgili resim

Facebook Mühendisleri’nin bu olayda geri adım atmalarını sağlayan en büyük özelliğin ise Yapay zekaların kendi aralarında İngilizce’nin dışında kendi ürettikleri dil ile konuşmaları oldu. Kendi aralarında özel bir dil ile konuşmaya başladıklarını gören Mühendisler hemen robotların fişi çekti.

Daha önceden de yapay zeka üzerinde çalışmalar yapılmış fakat benzer nedenlerle tekrardan veto edilmişti. Facebook’ta adını bu yapay zekadan başarısız çıkanlar arasına yazdırdı. Kendi aralarında bir dil konuşan bu yapay zekalar belli ki Facebook’u hem korkuttu hem de biraz ara vermesine sebep oldu gibi duruyor.

Robotlar Farklı Dil Konuştu

Robotlar tasarlanırken tamamiyle İngilizce konuşmalarına göre proglanmış olup birbirlerine anlamsız İngilizce cümleleri göndermeye ve o cümlerle hareket veya işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. Robotlar arasında “I can can I I everything else” ya da “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to” gibi anlamsız cümleler gönderdiklerini yabancı kaynaklardan da aldığımız bilgilere arasında.

facebook yapay zeka ile ilgili görsel sonucu

Robotlar bizim anladığımız dil dışında farklı bir dille konuştuklarında daha yararlı oldukları gözlenmiş fakat gelişen yararlı olduğu kadar da korkutucu da olmuştur.

Geçtiğimiz günlerde de Mark Zuckerberg ve Elon Musk tartışmıştı bu konu üzerinde. Ancak böyle bir gelişim olması acaba Mark Zuckerberg’i bu projesinden yanıltacak mı acaba?

Ayrıca buraya tıklayarak ta Ücretsiz olarak Karşımıza gelen uygulamaların Nasıl Para Kazandıklarını Açıkladık!

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Oğuzhan ERÇELEBİ

Teknoloji ve inovasyon meraklısı bir gencim. Dil eğitimi olarak İngilizcenin yanında Almancayı’da biliyorum. Olabildiğimce en hızlı teknoloji haberlerini paylaşmaya, sitesinde güncel içerik oluşturmaya, ilginç bulduğu haberler sizlere aktarmaya çalışan birisiyim.

Leave A Reply