Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

IBM, blockchain projesine Nestle, Unilever gibi önemli şirketleri de dahil etti

 

Nestle, Unilever, Tyson Foodsve diğer büyük gıda şirketleri ile perakende satış şirketleri IBM’in blockchain teknolojisinin gıda tedarik zincirlerini nasıl takip ettiğini ve güvenliği nasıl arttırdığını keşfetmek için adım attı. Blockchain teknolojisi bir kripto para cinsi olan bitcoini desteklemek için kullanılan bir sistem olarak gündemimizde. Bu sistem, verileri barındırmak için güvenilen bir üçüncü parti kullanmak yerine, bir bilgisayar ağı üzerinden bu işlemi yapıyor.

Walmart ise bu teknolojiye katılım göstermenin yanı sıra Ekim ayından beri gıda ürünlerinin hareketlerini takip etmek için IBM ile çalışıyor. Hatta Walmart Haziran ayında blockchain denemelerinin mangoların takip süresini 7 günden 2.2 saniyeye düşürdüğünü ifade etmişti.

Bu yeni teknolojiye karşı şüpheleri bulunan uzmanlar ise teknolojinin çok yeni olduğunu ve şirketlerin sonuçlardan faydalanması için daha çok zamana ihtiyacı olduğunu belirterek büyük şirketleri uyarıyor. İşe perakendeciler tarafından bakarsak şiddetli bir rekabet içinde olduklarını söyleyebiliriz.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra IBM büyük şirketlerin teknolojiyi kullanarak uygulamalar üretmesini kolaylaştıracak bir blockchain platformunu piyasaya süreceğini açıkladı. IBM tarafından yürütülen teknolojinin perakendecileri nereye götüreceği bir merak konusuyken gıdalar üzerinde olumlu etki yaratması olası. Zira Blockchain gıdaların kitlesek üretim ve dağıtımına katkıda bulunan yüzlerce partiyi kolayca takip edebildiği için onların kirletilme süreçlerini de kolayca saptayabileceği öngörülüyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Ayşe Karacagül

İstanbul’da yaşayan boş vakitlerinde kitap okuyan aynı zamanda webmaster’lık yapan birisiyim :)

Leave A Reply