Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

IBM,yaptığı çalışmalarla beraber Yapay Zeka Teknolojisine İnsan gibi hatırlamayı öğretecek!

Ünlü teknoloji devi IBM geçtiğimiz günlerde yeni yaptığı çalışmalarla beraber çok yakın bir gelecekte yapay zeka ile çalışan tüm cihazlar,anılar edinebilecek ve bunları gelecekte de kullanma imkanına sahip olacağının altını çizdi.

Hepimizin çocukluktan bu yana izlediği filmlere konu olan Yapay Zeka,bilim insanlarının yaptığı çalışmalarla hayata geçiriliyor.Bugün birilerinden ilham alabiliyorsak,yaptığımız her işte de olduğu gibi çağlar boyuncada mekanik ve teknolojik gelişmelerde ünlü bilim adamları,ünlü iş adamları,ünlü müzisyenler ve daha niceleri…artık yapay zeka da kendisine verilen her bilgiden geleceğe yönelik ilhamlar alabilecek! Kısacası,yapay zeka işlem ve işlevsel tüm tecrübelerini gelecekte kullanabilir hale gelecek.Aslına bakarsanız bu çalışma,yapay zekanın daha kuvvetli bir şekilde insan beynine yaklaşması anlamına da geliyor.IBM bu noktada,yapay zeka taşıyan cihazların ve sistemlerin insan beyninin işlevlerini tamamen taklit edilebilmesi anlamında verimli olabilecek şekilde kullanımı hakkında bu teknolojinin üzerinde çalışıyor.IBM’in hedefi,insan zihninin tamamen taklit edilebilen,akıllı çıkarımlarda bulunan yapay zeka teknolojisine tabiri yerinde “hatıra” kazandırarak,yaptıkları işlerden tecrübe edinmelerini sağlamak ve bu tecrübelerini daha sonra yeniden kullanabilmesini sağlamak adına çalışmalarını sürdürüyor.

IBM  yaptığı araştırmamalarda, yapay zeka teknolojisinin anlık çözümlerde son derece başarılı olduklarını savunurken, bu yetenekleri ile insan hafızasını taklit ederek hatıralar edinip, bunları kullanabileceğinin de mümkün olabileceğini savunuyor. IBM, geliştireceği yeni bir yapay zeka sinir ağı algoritmasının, buna olanak verebileceğini iddia ediyor. Yapay zeka kullanan sistemlerde IBM’in işaret ettiği bu nörogenetik yapı ile birlikte, kendini geliştirebilen yapay nöronların oluşturulabileceği ve bu sistemin her yeni öğreti ve tecrübeyle gelişerek tüm sinir altyapısının buna paralel olarak genişleyebileceği de söyleniyor. Yani yapay zeka altyapısı sınırsız öğrenmeye devam ederken, tüm tecrübelerini de hatırlayabilecek.

 

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın iyi bayramlar 🙂

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Arda Batuhan Demir

Bilgisayar Mühendisi / Teknolize.com’da Yazar
Teknoloji ile yakından ilgilenen ve haber paylaşımı yapan bir genç!

Leave A Reply