Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Japonya’da gelişmekte olan kripto para piyasası 1 Ekim’de yürürlüğe girecek

Artık herkesin dilinden düşürmediği ve sürekli ortamlarda da konuşulan bir konu haline gelen “Bitcoin”,Japonya’da 1 Ekim’de yürürlüğe girecek yasa ile birlikte otoritelerce uzun bir gözetime tabi tutulacak.

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan birisi Bitcoin,öyle ki yaş grubu ve meslek grubu  gözetmemeksizin hepimizin araştırdığı hatta çoğumuzun hesaplar kitaplar yapıp bu işe nasıl gireriz diye kara kara düşündüğü bir konu oldu.Burada Bitcoin nedir,ne işe yarar veya “Data-Mining” nasıl yaparız diye bir yazı kaleme almayacağım,nedeni ise çok açık diye düşünüyorum bu tip konuları ‘google’layarak da rahatça ulaşabilir hale geldik hatta artık öyle bir boyuta geldi ki insanlar nasıl evimizi data center’a çevirip data-mining yaparız diye Youtube’da binlerce kaynak bulabilir hale geldi.O yüzden kavramları burada uzun uzadıya konuşmayı veyahut da tartışmayı çok gerekli görmüyorum…

Gelelim Japonya’da gelişmekte olan bu piyasanın düzenlenecek yasalarla daha da ticarete ve hayatımıza gireceği zaten apaçık ortada.Eylül ayında Bitcoin’in yasallaştırılmasıyla,Japon kripto para borsalarının Finansal Hizmet Otoritesi’ne(FSA) kayıt yaptırması zorunlu hale geldi.Kayıtlar Eylül’ün sonuna kadar devam edecek,takvimlerimiz şu an 29 Eylül’ü gösterdiğine göre bir kaç günümüz kaldı demek oluyor.

En son çıkan yasayla borsaların lisanslandırılması hızlandı ve 50’nin üzerindeki lisans talebine sadece bu ay 18 tanesi daha eklendi.

Otoritelerin kontrollü bir ortam vurgusunu pekiştirmesiyle, yerel medyada ortaya çıkan haberlere göre kripto para borsaları “eğer gerekirse” fiziksel denetlemeye konu olabilir.

Japan Times’a konuşan FSA yetkilisi planlarına dair söylentileri şu şekilde açıklığa kavuşturdu :

Bu piyasayı hem teşvik etmek hem de regüle etmek istiyoruz.

Borsaların FSA’nın yeni gerekliliklerine ne kadar sadık kaldıklarını takip etmek için 30 kişilik bir ekip oluşturuldu.

Bu ekibin “kripto para borsalarının müşteri varlıkları idaresini ve siber saldırı gibi risklerin yönetim tedbirlerini” yerlerinde kontrol etmesi bekleniyor.

Genel tablo, Japonya’nın %70 nakite dayanan ekonomisinin kripto paralar lehine hızla değiştiğini gösteriyor.

Bu hafta ülkenin banka sektörü, potansiyel bir ulusal kripto para planı hakkında duyuru yaptı.J-Coin‘ in 2020’ye kadar nakit paranın yerini alması ihtimaller dahilinde.

Daha fazlası ve yeni haberler için takipte kalın 🙂

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Arda Batuhan Demir

Bilgisayar Mühendisi / Teknolize.com’da Yazar
Teknoloji ile yakından ilgilenen ve haber paylaşımı yapan bir genç!

Leave A Reply