Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Her 10 kişiden 9’u ödemelerini mobilden yapmayı tercih ediyor!

Mobil teknoloji artık yaşamımızın hemen hemen değil,artık her yerinde!..Mobil teknolojinin gelişimi ve girişimciliğe verilen destekle artık en büyük dev holding gruplarından tutun kobilere kadar her şirket mobil uygulama hizmetini kullancılarına sunmaya başladı,teknolojinin ve internetinde gelişimiyle beraber biz tüketiciler artık tüm işlemlerimizi mobilden yapar hale geldik,uzun uzadıya süren kuyruklar,bitmek bilmeyen gişe prosedürlerinin tarihe karışmasına çok çok az kaldığını düşünüyorum.Hemen hemen tüm mobil kullancılarının yani müşterilerin ilk önce işlemlerini mobilden hallettiği zaten araştırmalar arasında,yılın her çeyreğinde açıklanan kullancı raporları da bu tabloyu desteklemekte,gelelim bugünki 2017 Dijital Ödemeler Araştırması konumuza…

Bankacılık işlemleri ve günlük ödemelerde mobil cihazların kullanımının ve öneminin hem Avrupa’da hem de Türkiye’de artış gözlendiği görülürken,Interpress’in Visa tarafından düzenlenen “2017 Dijital Ödemeler Araştırması” raporundan elde ettiği bilgilere göre firmanın Türk mobil kullanıcılarının yaklaşık olarak yüzde 90 oranında bankacılık işlemlerini ve günlük ödemelerini yapmak için mobil cihazlarını kullandığı tespit edilmiş durumda.

Türkiye’de mobil cihaz kullanımı yüzde 90 bandında

22 Avrupa ülkesinden toplamda 42 binden fazla tüketici bilgisi ile hazırlanan rapora göre Y Kuşağı diye adlandırılan 1981-2000 arasında doğan kesimin yüzde 93’ünün para transferi, bankacılık işlemleri ve banka hesaplarının takibi için mobil uygulamaları kullandığı belirlendi. Ülkemizdeki mobil cihaz kullanım oranı yüzde 90 seviyelerindeyken, Avrupa ortalamasının ise yüzde 77 civarında olduğu saptandı. Türkiye’de Y Kuşağının yüzde 68’inin online alışverişlerinde mobil cihaz kullandığı belirlenirken, yüzde 32’sinin ise düzenli olarak mobil cihaz kullandığı görüldü. Araştırmaya göre bu kuşağının yüzde 72’sinin para transferini mobil cihaz kullanarak yaptığı ortaya çıktı.

Mobil kullanıcıların yüzde 64’ü online alışveriş ödemelerini mobil cihazlarıyla yaparken, kullanıcıların yüzde 77’si ise banka hesaplarını kontrol etmek ve diğer hizmetlere erişmek için bankacılık uygulaması kullanıyor. Türkiye’de mobil kullanıcılarının yüzde 68’inin bu bankacılık uygulamalarından birini kullanarak ödeme yaptığı anlaşıldı. Mobil ödemeler ile ilgili medyaya yılbaşından bu yana 5 bin 942 haber yansıdığı tespit edildi.

2017 Dijital Ödemeler Araştırması raporuna göre mobil araçlar, en çok fatura ödeme ve yüksek tutarlı ödemelerde kullanılırken, mobil ödemeler incelendiğinde kullanıcıların yüzde 66’sının elektrik, su ve doğalgaz gibi fatura ödemeleri, yüzde 57’sinin mobilya, elektronik gibi yüksek tutarlı harcamaları, yüzde 56’sının yemek siparişi ve yüzde 45’inin de film, müzik veya televizyon programı satın almak için mobil ödemeleri tercih ettiğini tespit edildi.

Tablo genel olarak bu durumda,mobil ödemelerde artış yaşandığını zaten önceki yazılarımda da ele almıştım fakat bu yazının önemi global ve lokal olarak yapılan bir araştırmanın bir sonucu olması ve en önemli özelliği ise tüketici yani kullanıcı alışkanlığının ölçüldüğü bir rapor olmasıydı,bu rakamların daha da artacağını düşünüyorum gelişen teknoloji ve yazılım geliştiricilerinin yaptığı User-Experince(Kullanıcı Deneyimi)’ne bağlı kalarak yaptıkları iyileştirmeler ve getirecekleri yenilikler masaüstü ve browser tabanlı hizmetleri tarihe gömüceğe benziyor,bugün telefon diye bir kavram ortadan kalksa onun yerine bambaşka bir isim yaratılsa bile Mobil Uygulamaların yani bu Mobil Dünya’nın devam edeceği kanısındayım ki sonuçlarda bu durumu doğrular nitelikte olduğunu düşünüyorum….

Daha fazlası ve yeni haberler için,takipte kalın 🙂

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Arda Batuhan Demir

Bilgisayar Mühendisi / Teknolize.com’da Yazar
Teknoloji ile yakından ilgilenen ve haber paylaşımı yapan bir genç!

Leave A Reply