Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nvidia Volta muazzam performans artışı ile geliyor, AMD ’yi zor günler bekliyor

Bu yıl AMD ’nin Vega mimarisini tanıtması ile birlikte üst seviye grafik kartı pazarında yeniden Nvidia ’nın karşısına çıkmış oldu. Radeon Vega mimarisi ilk benchmark sonuçlarına göre Nvidia GTX 1080 ekran kartının ötesine geçemeyecek gibi görünüyor ancak Nvidia daha asıl bombayı patlatmadı.

 

Sonuç inanılmaz

 

Firmanın 12nm sürecinde tasarladığı Volta mimarisi şimdilik süper bilgisayar ve yapay zeka teknolojilerine yönelik olarak tanıtıldı. Tesla V100 hızlandırıcısı sipariş veren firmaların eline geçmeye başladı. Bunun haricinde oyuncu ekran kartlarında neler sunulacak bilinmiyor ancak ilk benchmark sonuçları oldukça şaşırtıcı.

 

Pascal tabanlı Tesla P100 ile Volta tabanlı Tesla V100 hızlandırıcılarının test karşılaştırmaları muazzam performans artışlarına işaret ediyor. Nvidia sadece üretim sürecini geliştirmekle kalmamış grafik mimarisini de çok ayrı bir noktaya taşımış.

 

Örneğin derin öğrenme performansı 120TFLOPS ile 12 kat artış göstermiş. Öğrendiklerini uygulama performansı ise 6 kat artmış. İç iletişimi sağlayan NVLink geliştirilmiş ve 300GB/s ile neredeyse 2 kat artış göstermiş. HBM 2 bellek bant genişliği 900GB/s ile 1.2 kart artarken FP işlem performanslarının da 1.5 kat arttığını görüyoruz.

 

Ayrıca Bkz.Dünyanın yapay zekaya yönelik ilk PCIe hızlandırıcısı duyuruldu

Benchmark skorlarına baktığımız zaman Geekbench 4 testlerinde 743 bin civarında bir değer görüyoruz. Tesla P100 ise 320 bin civarında skor alıyor. Yani iki kattan fazla bir artış söz konusu.

 

Bunlar mimarinin en büyük çekirdeği yani GV100 ile elde edilmiş değerler. Elbette çekirdeğin avantajları sayesinde bu muazzam artış yakalanmış ancak oyunculara sunulacak GV102, GV104, GV106 çekirdeklerinde de buna yakın artışlar görebiliriz.

 

Nvidia GTX 2000 adını alması beklenen yeni ekran kartlarında GTX 2070 modelinin GTX 1080 Ti kadar performans vermesi sürpriz olmayacaktır. Bu da geliştirilmiş AMD Vega 2 mimarisini ateşe atacak anlamına geliyor. Erdi Özüağ da Volta mimarisinin inanılmaz performans artışına zaman zaman vurgu yapıyor. Volta mimarisinin son kullanıcıya ulaşacağı tarih gelecek yılın ilk yarısı. 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Teknolize Haber Editörü

Teknolize.com’da haber editörü / Webmaster and Editor

Leave A Reply