Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Teröristlerin korkulu rüyası SİHA hakkında her şey

Keşif gözetleme amaçlı geliştirilen yerli insansız hava araçlarından MALE sınıfı ANKA, taktik sınıf Bayraktar TB2 ve Karayel daha sonra silahlandırılarak çok daha önemli bir görev icra etmeye başladılar. Son zamanlarda haberlerde sıkça duyduğumuz SİHA’lar, keşif gözetleme yaparken tespit ettiği terör unsurlarına kanatlarında bulunan ROKETSAN yapımı MAM-L mühimmatını atarak hedefleri imha ediyor. Bu harekat sırasında hiçbir askeri personelin tehlikeye girmemesi harekatın başarısını artıyor.
Peki sıradan insansız hava aracı ile ne farkı var?
Üzerinde silah bulunmayan hava araçları, gerçekleştirdikleri keşifleri diğer unsurlara bildirerek onların harekat etmesini sağlıyor. Örneğin bir grup terörist dağlık bir arazide tespit edildiyse ya hava bombardımanı isteniyor ya da birlikler bölgeye indirilerek sıcak çatışmaya giriliyor. Halbuki tespit eden ihanın üzerinde silah bulunduğu takdirde hiçbir unsuru tehlike atmaksızın anında teröristler etkisiz hale getirilebiliyor.
Yüksek irtifalarda seyir icra eden İHAlar teröristler tarafından farkedilemiyor. Yerli olarak geliştirilen silahlı insansız hava araçlarımız ANKA, Bayraktar ve KARAYEL askerimizi korumaya devam ederken, bazı kesimler ise kullanılmasına karşı çıkıyor Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada yerli insansız hava araçlarının bugüne kadar dolaylı ve doğrudan yaklaşık 3 bin teröristi etkisiz hale getirdiği belirtmişti.
Yerli silahlı ve silahsız insansız hava araçları terörle mücadele başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm harekatlarında aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Aynı zamanda bu İHA’ların yurt dışına ihracatıyla alakalı da çalışmalar sürüyor.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Yunus Emre Tarı

Yatırım teknolojisi üzerine yaşayan teknoloji adamı
Writer and Webmaster
Teknolize.com

Leave A Reply