Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Uçaklar nasıl uçar? Havada nasıl dururlar? Gibi soruları yanıtlayacağım.

Hepimizin kullandığı ve en kolay ulaşım aracı olarak bilinen uçak acaba nasıl uçuyor bunun hakkında sizi bilgilendireceğim.

Uçakların uçması fizik kurallarına dayanıyor. Uçakların uçabilmesi için 3-4 tane temel özellikler vardır. Uçakların havalanmasını hız kazandırması görevi uçağın motorları üstleniyor. Ancak uçağın havada kalmasını ise uçağın kanatları üstleniyor. Uçağın motorlarının çalışma sistemi hakkında bir bahsedeyim. Motorların içerisindeki pervanelerin dönmesiyle çalıştığını ve geri tarafta kalan hava moleküllerini sıkıştırarak uçağı itme kuvveti kazandırdığını söyleyeyim.

Kaldırma kuvvetininde uçağı havada tutmada ve uçağı motorunun çalışması için önemli etken diyebilirim. Fizik dersindeyken basınç konusunda hocamız bize biraz da uçaktan bahsetmişti. Elinize bir A4 kağıdı alın dedi ve üst tarafına üfleyin dedi tuhaf bir şekilde kağıdın ön tarafının kalktığını bu deneyi yaparken görmüştüm. Çocuklar bu deney uçağın uçma prensibi olan Bernoulli Prensibine dayanır dedi. Bernoulli yasası uçağın uçması için olmazsa olmazlardan diyebiliriz.  Basınç farkını duymuşsunuzdur. Basınç farkınında  uçağın yükselmesinde gerek olduğunu söyleyeyim.

Pilotlar uçağı 3 tane düzenekten yönlendiriyor. Bunlar: Lövye, volan ve Dümen. Pilotlara işin önemli kısımı olan uçağı indirmek ve kaldırmak görevi düşüyor. Size bir istatistiği de söyleyeyim. Bu yazıyı yakında uçağa binecekler okumasın. 🙂 Uçaklar genellikle kaza istatisği olarak kalkarken ve inerken yaptığını uçak kazalarının %85-90’nın bu sebeple olduğunuda ekleyelim. Bende şuan İstanbul’dayım. İstanbul’a Gaziantep’ten uçarak geldim. Ve analizlerime göre uçak kalkarken uçak korkutuyor.  Pek sık olmasada havada iken ani alçalış olabiliyor, yalpalıyabiliyor.

Eğer ki çok acil uzak bir yere yetişmeniz gerekiyor ve sizde oraya gitmeniz gerekiyor ve yahut seyahat için uzun bir yeri tercih ettiyseniz ulaşım için uçak tercih etmenizin akıllılık olacağını söyleyeyim. Diğer bir istatistiklere göre en güvenli ulaşım çeşitlerinden birisinin uçak olduğuna belirtelim.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Oğuzhan ERÇELEBİ

Teknoloji ve inovasyon meraklısı bir gencim. Dil eğitimi olarak İngilizcenin yanında Almancayı’da biliyorum. Olabildiğimce en hızlı teknoloji haberlerini paylaşmaya, sitesinde güncel içerik oluşturmaya, ilginç bulduğu haberler sizlere aktarmaya çalışan birisiyim.

5 yorum

  1. Pingback: En Kolay İnternet’ten Para Kazanma Nasıl Olur? | Teknolize

Leave A Reply