Facebook
Instagram
Twitter
Youtube
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

”Varsayılan tarayıcı” olmanın Google’a faturası 7.2 milyar dolar  

Rapora göre en büyük geliri halen reklamcılık faaliyetleri olan Google, yatırımcılar tarafından ”internet kazanç masrafı” olarak adlandırılan yıllık ödemelerle, Android ve iOS işletim sistemine sahip cihaz üreticilerinin cihazlarında Google arama motorunu varsayılan olarak kullanmasını sağlıyor. Tabi ödenen miktar şirketin internet üzerindeki faaliyetlerinden elde ettiği gelirlerle doğrudan ilgili. Google’ın internetteki faaliyetlerinden elde ettiği gelir arttıkça cihaz üreticileri de daha kendilerine daha fazla ödeme yapılmasını istiyor ancak bu yıl ödenen miktar şirketi bir hayli zorlamış durumda.

 

Gelirinin Yüzde 11’ini Üreticilere Ödedi 

2012 yılında, o yıl internet üzerinden elde ettiği gelirin yüzde 7’sini cihaz üreticilerine ödeyen Google, günümüzde internet üzerinden elde ettiği gelirin yüzde 11’ini cihaz üreticilerine ödemek zorunda. Bu oran toplamda 7.2 milyar dolara tekabül ederken Google’ın çatı şirketi Alphabet, hangi şirkete ne kadar ödene yaptıklarını net olarak açıklamış değil. Analistlere göre ise 7.2 milyar doların büyük bir kısmı Apple’a gitti zira Apple iOS 11 ile birlikte çeşitli yerlerde arama motoru olarak Bing’in yerine Google’ı kullanmaya başladı. Bu durumun Google’ın internet trafiğine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

 

Google’ın ödediği miktar 2012 yılından bugüne ciddi ölçüde artmış olsa da internet kazanç masrafı Google için henüz ciddi bir problem değil. Üstelik şirketin donanım tarafında başarılı işlere imza atması halinde ilerleyen yıllarda, Google tarafından üretilen ürünler sayesinde ödeyeceği miktarın azalabileceği de düşünülüyor. Bununla birlikte Avrupa Komisyonu, Google’ın akıllı telefon sektöründeki hakim konumunu kötüye kullanıp kullanmadığını öğrenmek için bir inceleme başlatmış durumda. Komisyonun alacağı kararlar Google’ı zor durumda bırakabilir.

 
 
Ayrıca Bkz.Google ’ın yapay zekası Siri ’den daha yüksek IQ ’ya sahip 
Google’ın, Android işletim sistemini kullanan telefon üreticilerine karşı kötü niyetle hareket ettiğinden endişe eden Avrupa Komisyonu telefon üreticilerinin bağımsızlıklarını korumak adına yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Bu düzenlemelerin hayata geçmesi Google’ın, Android işletim sistemine sahip cihazlar üreten üreticilere daha fazla ödeme yapmasına yol açabilir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Teknolize Haber Editörü

Teknolize.com’da haber editörü / Webmaster and Editor

Leave A Reply