Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

WordPress’te yeni başlayan bir sürü arkadaşım var onlar için en gerekli ve sorulan soruları cevaplayacağım.

 

wordpress'te en çok sorulan sorular ile ilgili görsel sonucu

Dünya çapında çok geniş bir kitleye sahip olan WordPress, dünyada site alt yapılarının %50 gibi şaşırtıcı bir yüzdeyle alt yapısını wordpress oluşturuyor. WordPress’in en çok kullanılan alt yapı olmasındaki etkenlerden bazıları da; kolay arayüz sağlaması, kolay erişim sağlaması ve güvenilir olmasını örnek gösterebiliriz.

Şimdi gerekli ve en çok sorulan sorulara ve cevaplarına geçelim!

 

  • Web Siteme Nasıl Yazı Eklerim?

 

Bu soru çokça çıkmasından dolayı ilk sıraya yerleştirdim. Eğer ki web siteniz wordpress alt yapılıysa sitenize yazı eklemeniz daha da kolay olacak. Statünüz ne olursa olsun wordpress’e giriş panelinden giriş yaptıktan sonra sol kısımda bizleri profil, eklentiler, ayarlar gibi düzenlemeler karşılayacak. İçerik sağlayıcıysanız, yazarsanız veya editörseniz üst kademelere ulaşarak daha da ayarlara erişebilmenizi sağlayacak.

 

Konumuza dönecek olursak yazı ekleye tıkladık, sonra karşımıza Word gibi bit ekran çıkıyor.  Sağ üst kısımda Görsel ve Metin Yazıyor, sizlere tavsiyem şu ki yazı yazma işlevini gerçekleştirirken görsel de devam etmenizi öneririm.

 

Devamında gerekli olan kod ve diğer işlemler için metin yazan kısmına tıklayarak devam edebilirsiniz. Genel olarak yazı yazma bu kadar. Yazı içerisine link de ekleyebilirsiniz. Yazı içerisine link eklemek yazınızı daha da orijinal bir yazı haline getirecektir. Yazı ekle kısmına girdikten sonra  Yukarı tarafta Kalın, İnce, Alıntı yazı, Shortcodes gibi ayarlar beliriyor. Bu ayrıntıların yanında Çengel gibi simgeye sahip olan Bağlantı ekle kısmı olacak. İstediğiniz bir yere yazıya, yazının üstüne bağlantınızı ekleyebilirsiniz.

 

  • Tema Ayarlarını Nasıl Değiştirebilirim?

 

Aslında WordPress içerisinde tema ayarlarınızı düzeltmek, web siteniz içerisindeki bazı renk değişikliklerini yapmak gayet basit. WordPress paneline giriş yaptıktan sonra Üste de bahsettiğim gibi Sol kısım web sitemiz için beyin rolünü alıyor.

Sol kısımda yer alan eklentiler gibi bazı özelliklerin altında Görünüm adlı bir kategorinin bizi karşılaması lazım. Görünüm kategorisinin üzerine imleci getirdiğimizde Bizi Theme Settings alt elemanını göreceğiz. İngilizcesi Theme Settings olan Türkçemiz de Tema Ayarları karşılığını buluyor.  Bu bölüme girdikten sonra istediğiniz bölümle ilgi ayarlara ulaşmak için biraz da olsa İngilizceniz olması şart diyebilirim.

 

  • Google Adsense Kodunu Nereye Nasıl Yapıştıracağım?

    

Web siteniz için en ideal reklam kaynağının Google’dan Adsense olduğunu hepimiz biliyoruz. Adsense bizim sitemizi incelemek için bir kod veriyor, peki bu kodu nereye yapıştıracağız?

Adsense’nin verdiği kodu WordPress’teki Sol Kategorilerde yer alan Görünüme geliyoruz. Görünümün üzerine imleci getirince Çeşit çeşit ayarlar karşımıza çıkıyor. Düzenleyici alt elemanı en altta yer alması gerek. Düzenleyici’den header.php kısımına girmeniz gerek. Header.php kısmında logo kodunun hemen yanına yapıştırmanız gerekir.

 

  • Eklenti Ne İşe Yarar? Nasıl Eklenti Eklerim?

Bir web siteniz varsa olmazsa olmaz diyebileceğimiz öneme sahip olan eklentilerinde siteniz içinde olması gerek. Eklentiler wordpress’te gerçekleştireceğimiz zor işleri kolaycacık yapmamızı sağlıyor.

Genelde eklentiler kategorisi Görünüm’ün altında yer alıyor. Eklentiler kısmını bulduktan eklentilere tıklıyoruz, Sağ üstte Yeni Ekle butonu var oraya tıkladıktan sonra istediğimiz eklentiyi web sitemize ekleyebiliyoruz.

 

  • Nasıl Sayfa Oluştururum? Sayfa Ne İşe Yarar?

 

Eğer ki internet ile alakanız varsa sayfa hakkında da biraz bilginiz vardır.  Web sitelerin en üst kısmında yer alan İletişim, Reklam, Gizlilik Politikası bunlar birer sayfadır. Sayfalar kendine ait bir cumhuriyet gibi düşünebiliriz.

Sol kısımda yer alan Sayfalar kategorisine tıklayarak Sağ üst kısımda beliren Sayfa Ekleye tıklayarak yapabilirsiniz. Web siteniz de sayfalarınızın olması sayfanızın okuyucularınız tarafından daha da sevileceğini unutmayın!

Ayrıca buraya tıklayarak ta 15 Katlı Dev Araba Satış Otomatına Ulaşabilirsiniz!

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

About Author

Teknoloji ve inovasyon meraklısı bir gencim. Dil eğitimi olarak İngilizcenin yanında Almancayı’da biliyorum. Olabildiğimce en hızlı teknoloji haberlerini paylaşmaya, sitesinde güncel içerik oluşturmaya, ilginç bulduğu haberler sizlere aktarmaya çalışan birisiyim.

Leave A Reply